TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Kapsamında 19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda Bir Program Düzenlendi.

    İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa organize ettikleri programda, engelliler ve aileleri türkü ve şarkılarla gönüllerince eğlendiler.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Kapsamında 19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda Bir Program Düzenlendi.

İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Vali Yardımcısı Murat Dikbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kadir Er, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatma Zehra Aydın, özel eğitim kurumları yöneticileri, öğretmenler, engelliler ve veliler katıldı.

Farkındalık anlamında Ortahisar ilçesindeki okullardan 5’ er kişilik gruplar da etkinliklere katılarak destek verdiler. Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri günün anlam ve önemine uygun sloganlarla programa renk kattılar.

Vali Öz burada yaptığı konuşmada zihinlerde engellerin aşılması ile bütün sorunların ve engellerin aşılmış olacağını vurgulayarak “ Bugün hepimiz için anlamlı bir gün. Aslında her şey beyinde başlıyor. Zihinlerimizde oluşan engelleri aştığımız zaman bütün sorunları ve engelleri aşmış oluyoruz.  Gururla ve mutlulukla söylemek isterim ki bu anlamda son yıllarda önemli mesafeler kat ettik. Fiziki olarak engellilerin hayatı paylaşması, alt yapımızın buna uygun hale getirilmesi, kurumlarımızda ve kamu görevlilerimizde bu sorumluğun oluşması bunların yanında engellilerimizin eğitimi maddi ve sosyal hakları, istihdamları konusunda önemli yollar kat ettik.

Bugün itibariyle Trabzon ilimize baktığımız zaman 7 den 70 ‘e bütün engellilerimiz için okullarımız, eğitim merkezlerimiz, kaynaştırma sınıflarımız ve iş okullarımız var. Ve velilerimiz çocukları için bu anlamda ciddi fedakârlıklar yapıyorlar. Gençlerimiz ve çocuklarımız da kendileri için üstün gayret gösteriyorlar. Ve öğretmenlerimizin o okullarımızın yöneticilerinin de ayrı fedakârlıkları ve gayreti var.

Engelli çocuklarımıza eğitim veren kurumlarına kısa bir süreliğine gittiğinde zaman bile uzun bir süre buralardan kendini alamadığını ifade eden Vali Öz “Bu okullarımızda bulunduğum süre içerisinde çok farklı duygular yaşıyorum. Orada bulunan çocuklarımızın her birini bağrıma basmak istiyorum.  Çocuklarımızın ve velilerinin fedakârlığı beni çok duygulandırıyor. Hepsinden önemlisi bu eğitim kurumlarımızdaki öğretmenlerimizin içtenlikle görev yapması ve çocuklarımızın her birini kendi evlatları gibi kucaklamaları bana ayrı bir mutluluk veriyor. Bu sayede memleketin geleceği için daha umutlu baka biliyorum. 

Vermiş oldukları emeklerden ve özverilerden dolayı bütün bu kurumlarda öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi, sorumluluğun en büyüğünü alan velilerimizi ve çocuklarımızı sevgiyle bağrıma basıyorum ve sizleri tebrik ediyorum. Engelsiz bir Türkiye’yi ve Engelsiz bir Trabzon’u hep birlikte gerçekleştirmek ümidiyle herkese sevgi saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Gümrükçüoğlu programda yaptığı konuşmada, bu yılın sloganını “Engelli olmak kapalı kapılar ardında yaşamak anlamına gelmemelidir” diye belirlendiklerini kaydetti. Gümrükçüoğlu, Trabzon’da bir olup tüm engelleri aşma gayret içinde olduklarını ifade ederken, “Trabzon’da bizim her zaman kullandığımız bir ifade var. Asıl engelliler hep beraber olup engellerini aşamayanlardır” diye konuştu.

Programın sonunda ilimizde bulunan özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıfları arası düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Öz ve Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu tarafından verildi.

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.