TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü İlimizde Törenlerle Kutlanıyor.

  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümü kutlamaları ilimizde çeşitli etkinliklerle başladı.      
Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 92. Yıl Dönümü İlimizde Törenlerle Kutlanıyor.

28 Ekim Çarşamba günü Valiliğimiz Atatürk Alanında gerçekleştirilen çelenk sunma törenine Valimiz Sayın Abdil Celil ÖZ, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin AKŞİT, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, müdür yardımcıları, şube müdürleri, resmi ve sivil kuruluş temsilcileri ile ve vatandaşlar katıldı.              

Anıta çelenk sunulmasının ardından Vali ÖZ Şeref Defterini imzaladı.

29 Ekim günü valilikteki tebrigat töreninin ardından Kahramanmaraş Caddesi Valilik Binası önünde düzenlenen törende ilk olarak Vali Abdil Celil ÖZ, Garnizon Komutanı, Jandarma Albay Okçin AKŞİT, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU halkın bayramını kutlarken, Vali ÖZ, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Vali ÖZ konuşmasında; “92.yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunu, coşkusunu, onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmemiş, inandığı değerler etrafında hür iradesiyle milli mücadeleyi yürütmüş ve bu büyük mücadele arkasından Cumhuriyeti bize armağan etmiş atalarımızın büyük hatırası önünde Cumhuriyetimizin 92.yılını kutluyoruz. Her anı kahramanlıklarla dolu, eşsiz bir mücadele olan Kurtuluş Savaşının hemen arkasından varlık, yokluk mücadelesi veren milletimiz büyük bir zaferi başarıyla kazanmış, dirilişin ve yeniden var oluşun efsanesi olan Cumhuriyeti hep birlikte kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti aradan geçen bu 92 yılda başta demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim ve altyapı gibi bütün alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir.  Cumhuriyetimizin değerlerini, demokrasiyle taçlandırma başarısı gösteren milletimiz köklü tarihi ve geçmişi, zengin kültürü ve bulunduğu jeopolitik ve stratejik konumu ile bugün bölgenin ve mazlum milletlerin umudu olmaya devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti artık her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir. Ülkeler arası amansız rekabetin yaşandığı günümüzde ülke olarak daha fazla çalışmak, daha fazla üretmek, bilgiye önem vermek, teknolojimizi geliştirmek, yarınlara umutla bakmak ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak durumundayız. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefiyle, önümüze koyduğumuz 2023 hedefleriyle Türkiye olarak daha güçlü olmak, birlik ve beraberlik içerisinde olmak, daha fazla çalışmak ve daha fazla üretmek durumundayız. 1071 Malazgirt’le Anadolu’ya giren 1461’le Trabzon’un fethi ile beraber Anadolu´yu Türk yurdu haline getiren milletimiz o günden bu yana maalesef aynı zamanda farklı oyunların da sahnelendiği bir coğrafyada bulunuyoruz. Bu nedenle son yüz yılı Osmanlı tarihinin hep bu mücadelelerle geçmiştir. Cumhuriyetin kuruluşu ile oluşturduğu milli birlik ve beraberliğini son yıllarda tekrar iç ve dış mihrakların etkisiyle bölücü terörle mücadele durumundadır. Geldiğimiz noktada tekrar şunu görüyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletiyle, ülkesiyle, bayrağıyla birdir, bütündür. Dün olduğu gibi bugün ve yarında üzerimizde kötü emelleri olanlara hiçbir zaman fırsat vermeyecektir.

 Sevgili Gençler;

Sizlerin de Cumhuriyetin gençleri olma sorumluluğu ile kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, milli birlik ve beraberliğinizi zedeleyecek her türlü akımlara karşı olmanız ve bilgi-bilişim çağı olan bugünün değerlerini benimseyip, bilgiyi üretmedeki rekabetin yükseldiği bu dönemde kendinizi geleceğe daha iyi hazırlamanızı bekliyor ve bunun sizler için bir görev olduğunu ifade etmek istiyorum. Heyecanınızı, bu millete hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında yükselecektir. 

Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek. Güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ve güçlü diplomasisi ile yarınlara umutla hep beraber yürüyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 92.yılını kutluyor, başta büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

Törende şiir, kompozisyon ve çeşitli spor dallarında başarılı olanlara ödülleri verilirken, liseler arası futbol müsabakasında dünya şampiyonu olan Trabzon Erdoğdu Anadolu Lisesi futbolcularına Başbakanlık tarafından verilen ödülü Valimiz Abdil Celil ÖZ takdim etti.

 Kutlamalar resmi geçit töreni ile sona erdi.

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.