TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizce Hazırlanan ve 18 İlçenin Yöresel Özelliklerini Taşıyan Serginin Açılışı Gerçekleştirildi.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 92. yıldönümü çerçevesinde 18 ilçenin yöresel özelliklerini taşıyan el sanatları sergisi Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde açıldı.    
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizce Hazırlanan ve 18 İlçenin Yöresel Özelliklerini Taşıyan Serginin Açılışı Gerçekleştirildi.

Serginin açılışına Valimiz Sayın Abdil Celil ÖZ, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin AKŞİT, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, çeşitli kurum ve kuruluşların müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Vali ÖZ, “Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü hep birlikte kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. İki yıldır güzel bir uygulama yapıyoruz. Cumhuriyet Bayramını birlik ve beraberliğimizi Trabzon’un bütün güzellikleriyle yaşatalım, diye ilçelerimizin yöresel ürünleri ve el sanatlarından oluşan bir sergi oluşturuyoruz. Amacımız hem Trabzon’un kültürel zenginliğini, tarihi birikimini ve el sanatlarındaki kapasitesini göstermek, hem de Trabzon’u 18 ilçesiyle beraber bayram vesilesiyle kucaklaştırmaktır. Önümüzdeki yıllarda bu serginin daha geniş alanlarda ve daha uygun ortamlarda gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Ancak iki yıldan beri yapılan sergilerde de güzel ürünler görüyoruz. Trabzon; kadim kültürü, geleneği olan, el sanatlarını, yöresel ürünlerini gelecek nesillere aktarma konusunda birikime sahip olan bir şehirdir. Alacahan’ıyla, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin desteğiyle oluşturulan kursların yanında, ilçe kaymakamlarımızın, Milli Eğitim ve Halk Eğitim teşkilatımızın katkılarıyla da oluşturulan başarılı güzel örnekler var. Bunun başta aile ekonomisine sonra da il ve ülke ekonomisine katkı vermesi için gayret gösteriyoruz” dedi.

Daha sonra Vali ÖZ ve beraberindekiler yöresel ürünlerin yer aldığı stantları gezerek incelemelerde bulundu.

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.