TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Üniversiteye Yolculuk Projesi İşbirliği Protokolü" Valilik Makamında İmzalandı.

  Üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere rehberlik, danışmanlık, ölçme ve değerlendirme hizmeti vermeyi hedefleyen  “Üniversiteye Yolculuk Projesi İşbirliği Protokolü” Valimiz Sayın Abdil Celil ÖZ’ün başkanlığında imzalandı.  


İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Karadeniz Teknik Üniversitesi´nin ortaklığında gerçekleştirilecek olan projenin imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ ile KTÜ Rektörü Süleyman BAYKAL´ da katıldı.

Cumhuriyetin kuruluşunun  92. yılını kutlayacağımız bugünlerde cumhuriyetin en önemli kazanımlarından birisinin eğitim alanındaki gelinen mesafe olduğunu ifade eden Vali A. Celil ÖZ “ Trabzon ilimiz eğitim alanındaki kimliğini her geçen gün geliştiriyor. Bu anlamda hem Karadeniz Teknik Üniversitemiz hem de yeni gelişen  Avrasya Üniversitemiz ile beraber eğitimi bir bütün olarak düşünüyoruz.

 “Üniversiteye Yolculuk” adıyla  yürüttüğümüz bu projede liselerimizin özellikle son sınıf öğrencileri ve daha sonrasında ara sınıflarla beraber üniversiteye hazırlık konusunda hem öğrencilerimizin psikolojik rehberlik-danışmanlık anlamında hazırlanması, hem motivasyonunun sağlanması,  hem de il genelinde yapılacak deneme sınavlarıyla ölçme değerlendirme metoduyla bu başarıda gelinen noktayı beraberce değerlendirip, alınacak tedbirleri, çözümleri ortaya koyma konusunda güzel bir proje hazırlandı. Bu projenin ilerleyen süreçlerinde yeni bileşenlerde ortaya çıkabilir.  Ancak bu güzel çalışmaya hem Karadeniz Teknik Üniversitemizin Eğitim Fakültesinin  bütün akademik kadrosu,  yüksek lisans ve doktora öğrencileri katkıda bulunacak, hem de Milli Eğitim Müdürlüğümüz liselerdeki yöneticileri  ve öğrencileriyle bu projede aktif olarak yer alacak” dedi

Trabzon’un YGS VE LYS deki  başarısını yükseltmek istediklerini belirten Vali ÖZ, "Trabzon’un Türkiye´de genelindeki sıralamasını ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı net olarak son yıllarda açıklamasa da 30. sıralarda gözüküyoruz. Biz bunu önce 20’li sıralara, daha sonra 10’lu sıralara indirip kademeli olarak başarımızı  yükseltmeyi hedefliyoruz.  Benzer başarıyı TEOG da da gösterme gayretindeyiz. Geçen yılki değerlendirmemizde  yaklaşık  10 basamak yükselme sağlamış bulunuyoruz. Tabii burada amacımız bir yarış gibi değil kaliteli bir eğitim ile  alınan puanı ve başarıyı onun bir sonucu olarak görüyoruz. Bütün eğitim kurumlarımızla bir ekip ruhuyla çalışmanın başarıyı getirdiğini düşünüyoruz.  Bu anlamda ilimizin en büyük potansiyeli olan  Karadeniz Teknik Üniversitemiz ve onların Eğitim Fakültesi, ve diğer akademik kadrosu ile de bunu geliştirmek, çeşitlendirmek ve verimli bir hale getirmek istiyoruz.  Bu projenin hazırlığında ve uygulama sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize ve ailelerine başarılı bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitenin topluma hizmet kapsamında görev yaptığını belirten  KTÜ Rektörü Süleyman BAYKAL,”Üniversiteye Yolculuk  projemiz de topluma hizmet kapsamındaki görevlerimizden bir tanesi. Karadeniz Teknik Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz üniversite yolcuğuna çıkmış öğrencilerimize nasıl katkı sağlayabiliriz, noktasında bir program dahilinde bir protokol oluşturuldu. Tabii bu proje bir başlangıç, Sayın Valimizin de ifade ettiği gibi ilerleyen süreçte farklı boyutlarda gelişebilir. Üniversite yolculuğuna çıkmış bu bölgemizin  çocuklarına daha fazla katkı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Bu protokol kapsamında taraflarca,

      1-  12. snıf öğrencilerine merkezi sınavlara hazırlık için YGS deneme sınavı uygulaması,

      2- Of, Araklı, Beşikdüzü, Akçaabat ve Maçka ilçelerinde ilçe kariyer günleri etkinlikleri,

      3- Ortahisar ilçesi öğrencilerine yönelik 5 ana dalda Gözde Meslekler Tanıtımı ve Fakülte Gezisi,

      4- Taraflarca belirlenecek Trabzon ilindeki pilot ortaöğretim kurumlarında Okul Kariyer Günleri  etkinlikleri,

      5- İlimizdeki merkezi sınav sonuçları ,başarı durumları ve önerilerin ele alınacağı YGS-LYS Çalıştayı düzenlenmesi,

      6- Karadeniz Teknik Üniversitesi  fakülte ve bölümlerinin tanıtılmasına yönelik Tanıtım Kitapçıklarının hazırlanması,

hususlarında işbirliği içinde faaliyetler yürütüleceği  kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.