TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trabzon’da Eğitim "İyi Örnekler" le Başladı.

Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Şubesi Ar-Ge birimince, okullarımızda öğretmenlerimizin eğitim sürecinde uyguladıkları iyi örnek çalışmalarını paylaşmak amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitimde İyi Örnekler” paylaşımı 9 Eylül 2015 tarihinde Trabzon Fen Lisesinde gerçekleştirildi.
Trabzon’da Eğitim

Paylaşım Toplantısına İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Müdür Yardımcıları Zekeriya Taşan, İlhan Bal, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri ile öğretmenler katıldı.

“Eğitimde İyi Örnekler 2015” paylaşımında 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde uygulanmış ve başarılı bulunmuş olan 32 adet iyi örnek için sunum yapıldı.

Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı 2015; Eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında, okul içinde ve dışında hayat boyu öğrenmeyi sağlamak, yürütülen faaliyetler sonucunda ortaya çıkan öğrenmek-öğretmek, değişmek-değiştirmek, kavramları içerisinde iyi örnekleri paylaşmak ve örgün çalışmaları belirleyerek ön plana çıkarıp, okul ve kurumlarımız tarafından model alınmasını amaçlayan çalışmaların usul ve esaslarını düzenlemeyi amaçlamaktadır.

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş  paylaşım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi.

 “ Bugün Trabzon’umuzda güzel bir çalışma için burada toplanmış bulunmaktayız. Eğitimle alakalı iyi örnekleri paylaşacağımız bir faaliyetin başlangıcı için buradayız. Bu faaliyetin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Öğrencilerimize, velilerimize, Trabzon’umuza iyi örnekler olmasını temenni ediyorum. Yaratılmışların içerisinde en kıymetli varlık insandır. İnsan varlık hiyerarşisinin zirve noktasındadır. Diğerleri zirve noktasındaki insana ne kadar faydalıysa varlık hiyerarşisinde o kadar kıymetlidir. Yani kainatın öznesi insandır. Bizler kainatın öznesi insanı hayırlı, uğurlu, iyi vatandaş, iyi bir insan olarak yetiştiren çok kıymetli bir mesleğin mensuplarıyız. İnsanın iyiliğe meyilli olduğu gibi kötülüğe de meyili vardır. Dolayısıyla insanın eğitime ihtiyacı vardır. Bu insanı, insanlık için iyi olmayan özelliklerinden arındırıp iyi olan, güzel olan özelliklerini geliştirmede öncüler sizler olacaksınız. Onun için sizleri yürekten kutluyorum. Her birimiz bu manada hem o insanımıza hem memleketimize hem de kendimizin geleceğine hizmet edeceğiz. İyi örnekler insandan başlar. Yaratılış gayemize uygun ne kadar gayret edersek o kadar iyi örnekliğimizi çoğaltmış olacağız. Birbirimizle olan diyaloglarımızda öngörülen saygıyı, sevgiyi birbirimizden esirgemeyeceğiz. Dolayısıyla biz bu gayretin içerisinde olan bireyleriz. Arkadaşlar şunun altını çizerek söylüyorum ki; Bizim okullarımızdaki 40 dakikalık ders bu eğitim faaliyetinin küçük bir parçasıdır. Esas olan hayatın tamamını kapsayan süreçtir. Dolayısıyla okul süreci, meslek sürecinden ziyade hayat süreci daha önemlidir. Hayatın bütün aşamasında her dem karşımızdaki insana faydalı olmanın yollarını ve gayretini arayan bir anlayışa sahip kişiler olarak bunu yaşatan ve uygulayabilen insanlar olarak gayret içerisinde olmamız gerekir. Buradan hepinize güzel kazanımlarla ayrılmayı temenni ediyorum. Bu faaliyetin hayırlara vesile olmasını diliyorum,  bu çalışmalar için başarılar diliyorum, muvaffakiyetler diliyorum. Tekrar hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Çalışması İyi örneklere seçilen her öğretmene katılım belgesi ve plaket takdim edildi. “Eğitimde İyi Örnekler”den il MEM Ar-Ge tarafından yürütülen “İlk Şirketim-Girişimcilik” projesinin sunumu, proje rehber öğretmenlerinden Serkan Aydın tarafından örnek sunum olarak yapıldı.

Programın devamında da ÖRAV eğitmeni uzman psikolog Esra Savaşan tarafından “Model Öğretmen” sunumu yapıldı.

Program öğretmenlerin salonlarda iyi örnekler sunumuyla devam etti.

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.