TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Abdil Celil Öz İlçelerde İnşaatı Devam Eden Eğitim Yatırımlarında İncelemelerde Bulundu.

Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Akçaabat ve Ortahisar ilçelerindeki inşaatı devam eden ve bitirilme aşamasına gelen eğitim yatırımlarında incelemelerde bulundu.
Valimiz Sayın Abdil Celil Öz İlçelerde İnşaatı Devam Eden Eğitim Yatırımlarında İncelemelerde Bulundu.

Vali Öz’e ziyaretlerinde Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, Müdür Vekilimiz Bünyamin Akyüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, İlçe Kaymakamları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile İnşaat Emlak Şube Müdürü Ayhan Alemdar eşlik etti.

İlk olarak Beşikdüzü  ilçesine giden ve yapımı devam eden Beşikdüzü Atatürk Anaokulunda incelemede bulunan Vali Öz, daha sonra Vakfıkebir’e geçerek  burada yapımı devam eden 400 kişilik öğrenci yurdu inşaatı, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi inşaatı, Kemaliye İlkokulu inşaatı ve Anadolu Lisesi Spor Salonu inşaatında incelemelerde bulundu.

Yaptığı incelemelerin ardından bir açıklama yapan Vali Öz, “Bugün Büyükliman bölgesindeki ilçelerimizde inşaatı devam eden okullarımıza ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimize Beşiküzü’nden başlayıp Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Akçaabat ve Merkez’deki bazı yatırımlarla devam ettik. Trabzon’da farklı sektörlerde önemli kamu yatırımlarımız var. Bunların başında ulaştırma ve karayolları geliyor. İkinci sırada ise eğitim yatırımlarımız önemli yer tutuyor. Bizim geçen yıl gerçekleşen yatırım miktarı 850 milyon lira civarındaydı. Bu yıl da bu rakamı aşabileceğimiz görülüyor.  2014’den devam eden yatırımların yanında 2015 yılı yatırım programı ile yaklaşık 600 derslik yatırımımız var. Bunun yanında 7 adet pansiyonumuz, 2 adet spor salonumuz ve atölyelerimiz yatırım programında yer alıyor. Bunlardan 5 tane okulumuzu bitirerek açılışını yaptık. 600 derslikten yaklaşık 120 dersliği tamamlamış olduk. Diğerleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Eğitim altyapısını güçlendirmek, yatırımlarımızı tamamlamak temel hedefimizdir. Bunun yanında eğitim kalitesini yükseltmek ve özellikle mesleki eğitim alanındaki açıklarımızı kapatıp bu konuda kaliteyi yükseltmek istiyoruz. Okullarımızda spor salonu, atölye, pansiyon gibi eksikliklerimizi de gidermek için çalışıyoruz.

 Trabzon turizmde önemli mesafe kat etti. 3 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Vakfıkebir Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi ilimizde son yıllarda önemli bir sektör haline gelen turizme büyük katkılar sağlayacaktır.  Turizmi hem konu hem de alan sektör ve zaman bazında genişletmek istiyoruz. Bu anlamda özellikle Trabzon’un batı kesiminde yer alan Akçaabat, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşikdüzü ile bunların yaylaları ile Düzköy, Şalpazarı ve Tonya bölgelerinde turizmin gelişmesi için yeni turizm alanlarını önemsiyoruz. Bu konuda araştırmalarımız sürüyor. 400 öğrenci kapasiteli Vakfıkebir Otelcilik ve Turizm Meslek Lisemiz, 90 yatak kapasiteli lüks uygulama oteli ve öğrenci pansiyonu ile beraber bu bölgede turizmin gelişmesinde önemli bir lokomotif görevi yapacak. Bu okulumuz hem turizme hizmet verecek, hem de yetişmiş iş gücünün oluşturulmasına katkıda bulunacak.

Bunun dışında ilimizde hayırseverlerimizin bugüne kadar olduğu gibi bugün de önemli yatırımlarını var. Hayırseverlerimizin yaptığı ve yapmaya devam ettiği yatırımlar da yaklaşık 110 dersliğe ulaştı. Vakfıkebir’de 24 derslikli olan bir okulumuzun inşaatı devam ediyor. Bu okulu yaptıran hayırsever işadamı Osman Kağan ve ailesine, diğer ilçelerimizde de yine eğitime katkı veren diğer hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yeni yurt yatırımlarımız var. Bu yatırımlar tamamlanıp 2015-2016 eğitim-öğretim sezonunda öğrencilerimizin hizmetine sunulacak.Tüm bu yatırımlarımızı en kısa zamanda tamamlayıp insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Vali Öz daha sonra Çarşıbaşı’nda hayırsever işadamının bağışladığı arsa üzerinde inşaatı devam eden Fener İlkokulunu inceledi. Buradan Akçaabat ilçesine geçen Vali Öz beraberindekilerle, Çok Programlı Meslek Lisesi yanında bulunan ek bina ve atölye inşaatlarını gezdi. Bin 200 kişilik öğrenci yurdu inşaatını da inceleyen Vali Öz, yatırımlar hakkında ilçe kaymakamından bilgi aldı. 

Vali Öz son olarak bu yıl eğitim öğretime açılacak olan Yeşiltepe ve Aydınlıkevler İlkokullarında incelemelerde bulundu.

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.