TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim danışma kurulu toplantısında 2014-2015 eğitim öğretim yılı masaya yatırıldı.

Milli Eğitim danışma kurulu toplantısında  2014-2015 eğitim öğretim yılı masaya yatırıldı.

Milli Eğitim danışma kurulu toplantısında 2014-2015 eğitim öğretim yılı masaya yatırıldı.

 25/06/2015 tarihinde Milli Eğitim Danışma Kurulu toplandı. Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk’ün başkanlığında Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Maarif Müfettişleri Başkanı, İl MEM müdür yardımcıları Zekeriya Taşan, Bünyamin Akyüz, şube müdürleri, çeşitli STK’lar, meslek odalarının temsilcileri, kamu kurum - kuruluşları, sendikalar ve okullarımızın temsilcileri katıldığı toplantıda sene başı kurulunda alınan kararlar ve gelecek yılın planlaması masaya yatırıldı.

Açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk’ün yaptığı toplantının başında 2014-2015 öğretim yılı ile ilgili genel bilgileri içeren bir sunumda, başarılı ve sorunsuz bir öğretim yılı geçirildiği, eğitimin kalitesinin artırıldığı, AB projeleri, Yerel Hibe projeleri,  değerler eğitimi projesi, EDES projeleri, merkezi sınavlara hazırlık kursları, TEOG YGS durumu, ulusal yarışmalar gibi birçok konuda başarılar elde edildiği belirtildi.

Tavsiye niteliğinde karar alan kurulun, sene başı (Eylül) toplantısında aldığı kararların da çoğunun hayata geçirildiği belirtildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş: “Yıl boyunca çeşitli kurslar, seminerler ve  projelerle farkındalık oluşturmak, eğitime akademik, sosyal, kültürel, sportif gibi birçok alanda farklı bir nefes katmak istedik. Örneğin TTSO ile yaptığımız protokolle öğrencilerimize araştırmayı ve projeyi öğretmek amacıyla 7 yıldır “Küçük Mucitler projesi” bir fark oluşturmuştur. 161’nin üzerinde proje yarışmaya katılmış ki bu ciddi bir katılımdır. Bu projelerden 15’i ödüllerle teşvik edildi.

Projelerde Trabzon’un farkı var.

AB projelerinde gerek hereketlilik olsun, gerekse AB’den hibe alma olsun, Türkiye de ilk 7-10 bandındayız. Bu da Trabzon’un Projelerdeki başarısını gösterir. Yerel projelerdeki başarı  da, bölgede ve Türkiye’de gözle görülür bir başarıdır. Örneğin okullarımızın yaptığı 8 TÜBİTAK (2204) Projesi Ankara’ya davet edildi. Sosyal Bilimler Lisesi, Coğrafya alanındaki projesiyle Türkiye’de 1. oldu. Akçaabat  ŞGU Fen Lisesi Robot çalışmasıyla alanında Türkiye’de 3. oldu.

Engelli Destek (EDES) Projelerinde 4 yıl üst üste 2’şer proje geçirdik. Bunu başaran çok az il vardır.

TEOG’da Geçen Yıllara Göre Artış Var

Haftasonu ve yetiştirme kurslarımız, tüm ilçelerimizde ortaokul ve lise öğrencilerimizi akademik anlamda bir adım daha ileri götürmek için devam ediyor. Yine Üniversiteye Yolculuk projesi, Trabzon’da veli ve öğrencilere olumlu etki yapmıştır. Nitekim bu da YGS ve TEOG sonuçlarına yansımıştır. Her ders türünde artış olduğunu görüyoruz.

Trabzon genelinde TEOG puanlarında artış var. 11.643 öğrencinin sınava girdiği 2015 TEOG 1 ve 2015 TEOG 2 sonuçlarına göre geçen yıla oranla genel ortalamada 7 puanlık bir artışın olduğu görünüyor. Doğru sayısında da yine bu sene 11 sayılık bir artış görünüyor.

YGS’de tüm derslerde de Türkiye ortalamasının üzerindeyiz.

Bu sene Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okullarında 12. Sınıfta eğitim gören 9.106 öğrencinin  genel ortalamalarına göre Türkiye ortalamalarının üzerindeyiz.

Sportif alanda bir okulumuz, Erdoğdu Anadolu Lisesi, dünya 1.’si oldu. Bunlar tesadüfi başarılar değil. Bir çalışmanın sonucudur. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Trabzon’da eğitimin büyük sorunlarından biri de ikili eğitimdir. Bunu çözmek için okul, spor salonu, pansiyon gibi birçok yatırım yapıldı. Şuan devam eden yatırımlardan 5 eğitim tesisi tam bitmiş olarak 2015-2016 yılından itibaren öğrencilerimizin hizmetine hazır. Yeni yapılan bu okullarımızla ikili eğitimi en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Fatih Projesi çerçevesinde okullarımıza akıllı tahtalar ve tabletler veriliyor. Teknoloji ve bilim çağında bunlar önemli projelerdir. Hayatboyu eğitim çerçevesinde velilerimize de aile eğitimi seminerleri veriliyor. Daha birçok alanda çalışmalarımız il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak devam etmektir.”

Toplantının devamında eğitimi daha ileri götürmek adına İş ve Meslek Odaları, STK temsilcileri, Sendika ve kurum-kuruluş temsilcileri, öğretmen, veli ve öğrenciler eğitimle ilgili görüş, karşılaşılan sorunlar ve önerilerini, 2015-2016 yılı için öneri ve görüşleridile getirdiler.

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.