TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde 158.283 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı

    2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Ortahisar Mehmet Akif Ersoy İlkokulu-Ortaokulunda karne töreni düzenlendi.
İlimizde 158.283 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı

Törene Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

Trabzon’da yaklaşık 158 bin öğrencinin karne aldığını ifade eden Vali Öz, “Bugün Türkiye genelinde yaklaşık 17,5 milyon, Trabzon ilimizde de 158 bin öğrencimiz karne heyecanı yaşıyor. Çocuklarımız her karne gününde biraz daha gelişerek olgunlaşıyor, sorumlulukları ve geleceğe yönelik umutları artıyor. Trabzon, eğitim alanında önemli hamleler yapan bir ilimizdir. Yaklaşık 500 derslik kapasiteli eğitim alanında yapılan yatırımlarla bir yandan eğitim altyapımızı güçlendirirken diğer yandan Fatih Projeleri gibi önemli projelerle eğitimde kaliteyi ve verimliliği de arttırıyoruz. Yapılan bütün bu çalışmaların temelinde ortak çalışma kültürü vardır. Okul yönetimi, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve okul aile birliği ile aynı yöne bakar, aynı hedefe yürürsek başarı daha fazla olur. Bunun gerçekleştirildiği okullarda, başarı sadece akademik başarı değil: kültür, sanat ve spor alanında da başarının arttığını görüyoruz. Nüfus yoğunluğundan dolayı ikili eğitim yapan okullarımızı yeni yaptığımız ve yapmakta olduğumuz okulları tamamlayarak önümüzdeki sezondan itibaren bu bölgedeki okullarımızda kademeli olarak ilk ve ortaokul şeklinde ayrıştırarak tekli eğitime geçmiş olacağız” dedi. 

Velilere seslenen Vali Öz, “Karneler güzel veya düşük seviyede olabilir. Kötü notlu karnelerin telafisi vardır. Karnedeki not kırığının çaresi var ama kalpler kırıldığı, sevgiler azaldığı zaman onun çaresi yok. Aile eğitimi programları yapıyoruz. Ailelerimizin bu eğitimlere katılmasıyla eğitim seviyesinin daha da artacağına inanıyoruz. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimizi tebrik ediyor tatillerini iyi değerlendirmelerini diliyorum. Tatilde bol bol dinlenin, spor yapın, eğlenin, sağlığınıza dikkat edin, ancak bunların yanında mutlaka kitap okuyun” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ise yaptığı konuşmada şunları söyledi.

Bir eğitim-öğretim yılının daha sonuna geldik. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı 158.283 öğrencimizin karnelerini almasıyla sona erecek. Bugün alınan karneler öğrencilerimizin bir yıl boyunca okul yaşantılarında gösterdikleri performansın değerlendirilmesi olacaktır.

 

2014-2015 eğitim-öğretim yılında  İlimiz resmi ve özel okullarında akademik çalışma ve başarıların yanında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere büyük önem verilmiştir. Bu tür etkinliklerde il olarak Türkiye ve Dünya dereceleri alarak ilimizin isminin başarılarla anılması sağlanmıştır. Bunların yanında geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla proje yarışmaları düzenlenmiş olup, İl ve bölge bazında yapılan değerlendirmelerde çeşitli dereceler almış bulunmaktayız.

 

Sevgili Öğrencilerimiz;

Sizlerin başarıları bizleri her zaman gururlandırıyor. Derslerinizde gösterdiğiniz performans hayatta göstereceğiniz performansın bir göstergesidir. Bugün karne günü ve bir yıllık emeğinizin karşılığını alıyorsunuz. Bizim size olan inancımız çok büyük. İsterseniz, çok büyük işler başarabileceğinizi biliyoruz. Bu tatil döneminde öncelikle dinlenmenizi ve bunun yanında kitap okuma, çeşitli sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunma gibi etkinliklerle kendinizi geliştirecek aktivitelerde bulunmanızı ve böylelikle bir sonraki eğitim-öğretim yılına enerji ve umut dolu bir başlangıç yapmanızı ümit ediyorum.

 

Saygıdeğer Velilerimiz;  

Çocuklarımız bizlerin en kıymetli varlıklarıdır. Onların ruh ve beden sağlığı içinde başarılı bir eğitim görmeleri hepimizin ortak hedefidir. Karneler çocuklarınızın nasıl bir insan olduğunu değil, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Bu bilinçle çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken onların kişiliklerini zedeleyici, öz güvenlerini yitirmelerine yol açıcı suçlamalardan kaçınınız. Kırık notun her zaman düzeltilebileceği, fakat kırılan kalbin düzeltilmesinin ise çok zor olacağı anlayışı ile yaklaşarak onlara her yönden destek olmanızı, hoş görüyle karşılamanızı tavsiye ediyorum.  Öğrencilerimizin karnedeki notları elbette ki önemlidir. Ama asıl önemli olan onların gelecekte bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamış olmaktır. Bu nedenle onları çalışmaya teşvik etmek, dersteki başarı durumu çok iyi olmayanları cesaretlendirmek, başarılı olanları ise bu şekilde devam etmeleri için pekiştirmek gerekir. Sizlerin bu kutsal görevinizde hep yanınızda olduğumu bilmenizi ve tatil döneminde çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu günler geçirmenizi diliyorum.

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım; 

Öğretmenlerin, sevgi dolu, sabırlı, hoş görülü ve bilge insan olması beklenirken aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Bu görev bilinciyle hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz. Unutmayınız ki gelişme ve yükselme, iyi yetişmiş eğitimcilerle yürür.          

Bu duygu ve düşüncelerle; öncelikle il genelinde sorunsuz ve başarılı bir eğitim öğretimin tamamlanmasında yol gösteren destek veren Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum.

İl-ilçe idarecilerimize, okul müdür, müdür yardımcısı, öğretmen ve çalışanlarımıza, okul aile birliği başkan ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu sezon Anadolu ve Meslek Liselerimizden mezun olan 9860 öğrencimizi tebrik ediyorum. Yarın girecekleri lisans yerleştirme sınavlarında kendilerine başarılar diliyor, Rabbimden zihin açıklığı temenni ediyor. Bütün öğrencilerimize neşeli ve huzurlu tatiller diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Abdil Celil Öz, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ve beraberindekiler sınıfa girerek öğrencilere karnelerini dağıttılar.

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.