TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi 0-18 Yaş Aile Eğitimi Kursiyerleri Sertifika Töreni Gerçekleştirildi.

    Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından 0-18 yaş çocukların ailelerine yönelik düzenlenen Aile Eğitimi kursu tamamlandı. Kursa katılan ailelere sertifikaları verilmek üzere tören düzenlendi.
Ortahisar Halk Eğitim Merkezi 0-18 Yaş Aile Eğitimi Kursiyerleri Sertifika Töreni Gerçekleştirildi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, müdür yardımcıları, şube müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kursiyerler ile çok sayıda davetli katıldı.

Aile eğitimini konu alan bir tiyatro gösterisi ile başlanan programın ardından bir konuşma yapan Vali Öz, “Yarınların güçlü Türkiye’si için ailenin eğitimi çok önemlidir. Aile bizleri bugüne kadar millet yapan en önemli ve kaybetmememiz gereken bir değerdir. Aile alanında verilen kayıpların bizlere ve bu topluma ne kadar pahalıya mal olduğunu aldığımız derslerle görüyoruz. Bu yüzden aile müessesesini ayakta tutmak için her türlü çalışmaya ihtiyacımız var. Aile bütünlüğünün sağlanması ve aile içi sıkıntıların çözülmesi, geleceğe umutla bakılması yönünde eğitiminden desteklenmesine kadar önemli çalışmalar yürütülüyor.

Aile için eğitim kaçınılmaz bir unsurdur. Bir yandan anaokulundan üniversiteye kadar eğitim devam ederken, diğer taraftan da hangi meslek dalında olursa olsun, birey hangi işi yaparsa yapsın, isterse ev hanımı olsun ömür boyu sürekli kendimizi yenilemeliyiz, kendimizi tazelemeliyiz. Kendisini yenilemeyen, okumayan, eğitime ilgi göstermeyen her meslek ve birey gerilemeye, hayatında sıkıntılar çekmeye, devre dışı kalmaya mahkumdur. Onun için eğitimi bu boyutuyla çok önemsemeliyiz. Bu etkinliği çok anlamlı buluyorum. Aileler olarak hem kendimize hem de ailelerimize ve çocuklarımıza karşı, hem de çevreye karşı sorumluluğumuzu arttırıyor, aynı zamanda da okullarla ilgili duyarlılığımızı güçlendiriyor. Bu proje çok başarılı ve örnek projedir. Bütün ailelerimizin bu eğitim sürecine katılmalarını istiyor, kursta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“0-18 yaş Aile Eğitimi programına hoş geldiniz. Hepinizi saygıyla selâmlıyorum.
Ülkemizde birçok sektör anne-çocuk-baba eğitimleri ile aileye eğitim hizmeti götürmektedir. 2006-2010 Ülke Programı Eylem Planı çerçevesinde; çocuk yetiştirme konusunda etkili anne-babalık eğitimlerinin koordinatörlüğü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Bu süreçte; Aile Eğitimine ayrılan kaynakların etkili ve verimli kullanılabilmesi, hizmet tekrarının önlenebilmesi için çocuklara ve ebeveynlere götürülecek eğitim, sağlık, bakım, koruma, danışmanlık hizmetleri disiplinler arası ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak, ulusal aile eğitimi politika ve stratejileri çerçevesinde yeniden yapılandırılarak “Aile Eğitimi (0-18yaş) Kurs Programı” geliştirilmiştir.

2011-2015 Ülke Programı Eylem Planı’ na da “Aile Eğitimi Kurs Programı (0-18 yaş)” nın sürdürülebilirliği ve yaygınlaştırılması çalışmaları dahil edilmiştir.

Aile eğitimleri ile anne-babayı eğiterek,

1)      Anne-babalık becerilerinin geliştirilmesi,

2)      Aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi,

3)      Ergenin var olan potansiyelinin

kullanması,

4)      Çocuğun zihinsel, duygusal, fiziksel ve toplumsal olarak çok yönlü gelişimine katkıda bulunulması,

5)      Toplumsal gelişmeyi ve refahı güçlendirmek amaç edinilmiştir.

Nitekim aile eğitimlerine ilişkin araştırmalar göstermiştir ki, çocuklara yapılan yatırımlar;

1)      Toplumsal faydaya dönüşmekte,

2)      Bireysel ve toplumsal kalkınmaya destek sağlamakta,

3)      Aile içi iletişimi güçlendirmekte,

4)      Annelerin kendilerine güven kazanmasını sağlamakta,

5)      Çocukların okul başarısının artmasına büyük katkılar yapmaktadır.

Trabzon özelinde ise, mart 2014 ayı itibarıyla tamamlanan eğitim çalışmamız ile; yeniden yapılandırılan 0-18 yaş Aile Eğitimi Programı doğrultusunda,aile eğitimleri yapabilecek öğretmen sayımız il genelinde 107 olmuştur. Bir yandan bu kadro ile eğitimlerimizi hızlandırırken, öte yandan eğitimci sayımızı arttırmak adına yeni kurs programları için Genel Müdürlüğümüz nezdinde girişimlerimiz devam etmektedir. Amacımız en kısa sürede en fazla sayıda anne-babaya ulaşmak, kaliteli eğitim süreçlerini paylaşmaktır. Rehber öğretmen arkadaşlarımıza bu amaç ve hedeflerimize ulaşma konusunda kesin bir inanç ve güvene sahip olduğumuzu ifade emek istiyorum.

Bu bağlamda; İlimizde 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Halk Eğitim Merkezlerimiz tarafından açılan ve Eğitici Rehber Öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen seminer ve kurslarda eğitim alan ebeveyn sayısı 2768’ e ulaşmıştır. Ayrıca, son 5 yılda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen Aile Eğitimi Seminerleri ile eğitim veren ebeveyn sayısı 22.175 olmuştur.

İlimizi bir eğitim şehri olma noktasında markalaştırmaya çalışan, eğitimin her faaliyetinde yanımızda olan, yol gösteren Valimiz Sayın Abdil Celil ÖZ’ e şükranlarımı arz ediyorum. Maddi ve manevi desteklerinden dolayı Belediye Başkanımıza, canla başla çalışarak bu seminerlerde faydalı olmayı amaçlayan rehber öğretmenlerimize ve programlarımıza itimat ederek katılan saygıdeğer velilerimize teşekkür ediyor, hazirunu saygıyla selâmlıyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından kursa katılan ailelere düzenlenen törenle ödülleri verildi.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı başında 9 öğretmen ve 13 kurs ile başlayan Aile Eğitimi Programları, 2-6 Mart 2015 tarihleri arasında yapılan oryantasyon eğitimi ile hız kazanmış, bu eğitime katılan 61 öğretmenin 49’ unun kurs açması ile kurs sayısı 77’ ye yükselmiştir ve toplamda 1152 kursiyer sertifika almaya hak kazanmıştır.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.