TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması Ödül Töreni İle Bilim Şenliği Etkinlikleri Gerçekleştirildi.

    İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklaşa düzenlediği “Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması” ile Bilim Şenliği etkinlikleri Zağnos Vadisinde gerçekleştirildi.
Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması Ödül Töreni İle Bilim Şenliği Etkinlikleri Gerçekleştirildi.

Etkinliklere İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ile davetliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş etkinlikler kapsamında yaptığı konuşmada şunları söyledi.

“Trabzon İl Milli Eğirim Müdürlüğü olarak teorik bilgilerimizin yanında öğrencilerimizin öğrendiklerini hayata geçirebilmesi noktasında bir takım faaliyetleri organize bir biçimde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bugün burada 5 projemizin faaliyetlerini sergileyeceğiz. Bu faaliyetlerin 2 tanesi Trabzon orjinli projeler olup, küçük mucitler projemiz kapsamında 528 proje müracaat etmiştir. Bu projelerden 85’ i ödüle layık görülmüştür. Diğer bir projemiz ise girişimcilik anlayışını geliştirmeyi amaçlayan, sanal ortamda şirket kurma, işletme, kurumsallaştırma ve sonlandırma faaliyetlerini esas alan “ilk şirketim girişimcilik” projesidir. Bu projelere ilaveten Tübitak destekli 3 projeye daha öğrencilerimiz katılmış olup, Tübitak 2204 Ortaöğretim öğrencileri proje yarışmasında ilimiz öğrencileri bir Türkiye birinciliği, bir de Türkiye üçüncülüğü elde etmiştir.

Bu projeler öğrencilerimizin teorik bilgilerinin pratiğe dökülmesini, hayallerini gerçekleştirebilmelerini, yaşadıkları zorluklarla baş edebilmelerini, hayatlarında düzeltmeyi arzu ettikleri noktaları bir proje formatında raporlamalarını, analiz etmelerine yönelik kabiliyetlerini geliştirmelerini amaçlayan çalışmalardır. Bu çalışmalarımızda devamlı bizi destekleyen Ticaret ve Sanayi Odamıza,  Belediye Başkanlarımıza, öğrencilerimizi bu çalışmaya teşvik eden öğretmen arkadaşlarımıza ve katılımlarınızdan ötürü siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ise, Küçük Mucitler Proje Yarışmasında gençlerin hayal kurmalarının yanı sıra aynı zamanda desteklendiği bir çalışma programı içerisinde düşüncelerini hayata hazırlama ve gerçekleştirme konusunda kendilerinin hazır olması bakımından önem taşıdığını söyledi. Yapmış oldukları bu çalışmalar öğretmenleri ile birlikte gerçekten takdire şayan çok geniş çalışmalar olduğunu ifade etti. Her yıl bu etkinlik sonucunda ortaya çıkan eserlerin bir sonraki yıla sebep sonuç iletisiyle daha iyi bir seviyeye götürüldüğünü kaydetti. İleri yaşlarda bu gençlerin özellikle üniversite yıllarında daha ileri seviyelerde proje hazırlama açısından kendilerini hazırlamış olduklarını kaydeden Hacısalihoğlu, “ Bir taraftan da şunu hepimiz biliyoruz ki gençlerimizin kurmuş oldukları hayallerin hayata geçmesi ve ticarileşmesi konusunda bugün uygulamalara baktığımız zaman piyasalarda olan bütün bu etkinliklerden çıkan ya da buna paralel doğrultuda yapılan çalışmalar karşımıza ticari emtia olarak çıkmaktadır. Bunlar her zaman gençlerin ufuklarıyla olan projelerin sonuçlarıdır. Bu bakımdan gençlerin bu ufuklarını, bu hayallerini bizler çok çok önemsiyoruz. Bu bakımdan gençlerimize benim özellikle tavsiyem bu konuda dünyada yapılan gelişmeleri çok yakından takip etmeleridir. Hocalarımızın da bu konuları takip edip gençlere tavsiyelerde bulunmalarıdır. Özellikle bir Japon filmi var, Big Hero 6 yani altı süper kahraman filmini gençlerimizin özellikle izlemesini tavsiye ediyorum. Burada hayallerin yaratıcı olması konusunda uygulamaya dönük neler yapılabildiği konusunda çok çok önemli bir film. İnanıyorum ki gençlerimiz böyle bir filimden sonra da yaşantılarının değişeceğidir. Ama önemli olan biz büyükler olarak onların önlerini açarak katkı sağlamaktır. Bu yarışmaya katılan ve destek veren gençlerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş’a plaket takdim etti. Başarılı olan öğrencilere ve öğretmenlere plaketleri takdim edildikten sonra 7. Küçük Mucitler Proje Yarışmasında başarılı olan 15 gurubun projeleri sergilendi ve plaket ve başarı belgeleri sunuldu. Ayrıca “Yemekte Denge Projesi” kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere belgeleri takdim edildi.

Bilim şenliğine katılan okulların sergilerinin gezilmesi ile etkinlikler sona erdi.

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.