TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Abdil Celil Öz Mimar Sinan Ortaokulunda Düzenlenen Bisiklet Teslim Törenine Katıldı.

  Mimar Sinan Ortaokulunda gerçekleştirilen bisiklet teslim törenine Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler  ile öğrenciler katıldı.  
Valimiz Sayın Abdil Celil Öz Mimar Sinan Ortaokulunda Düzenlenen Bisiklet Teslim Törenine Katıldı.

Bisiklet teslim töreninde bir konuşma yapan Vali Öz, “Sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı bir nesil için çok anlamlı bir projenin uygulamasında daha bir araya geldik. Gençlerimizi çok seviyoruz. Bu yüzden geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sağlıklı olması için eğitime, sağlığa ve spora çok önem veriyoruz. Trabzon, spor altyapısı güçlü olan bir şehirdir. İlimizde her türlü spora uygun alt yapı mevcuttur. İnanıyorum ki; öğrencilerimiz ilimizde var olan yüzme havuzlarımızdan, kapalı spor salonlarından, jimnastik salonu ve sporun diğer bütün alanlarından en iyi şekilde istifade ediyorlar. Bu proje sayesinde dağıtılacak olan bisikletleri; hem okulumuzda eğitim aracı, hem de günlük hayatta, çevreye zarar vermeyen, sağlıklı ve bizi zinde tutan bir ulaşım aracı olarak kullanacağız. Bu dağıtım işlemini talep oldukça bütün okullarımızda yaygınlaştıracağız. Bisikletleri kullanacak olan gençlerimizden şunu istiyoruz. Yoğun trafik olan ve tehlike arz eden yerlerde bisiklet kullanmayınız. Sizlere sağlık ve başarılar diliyor, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ise şunları söyledi.

 “Bisiklet teslim töreni için burada bulunuyoruz. Bu vesileyle hazirunu saygıyla, hürmetle, sevgiyle selamlıyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımız arasında imzalanan  protokolle gençlerimizin fiziki aktivitesinin artırılması amaçlanmıştır. Bu vesileyle okullarımızdaki seçmeli ders havuzundan spor dersini seçen okullarımıza ders araç gereci olarak bisiklet teslim edilmektedir. Bugün ilimizde bu kapsamda seçmeli ders havuzundan spor dersini seçip fiziksel aktivitesini artırmayı amaçlayan 38 ortaokulumuz bulunmaktadır. İlimizde180 bisikletimiz bu vesileyle okullarımıza teslim edilecektir.

 Sevgili öğrenciler;

Bisiklet kullanmayı sadece eğlence aracı olarak görmememiz gerekir. Esas itibarıyla bunu öğrenerek yaşamınızın kaliteleşmesi, fiziki aktivitelerinizin artırılması ve birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ana ulaşım aracı olarak kullanılması söz konusudur. Dolayısıyla sizlerle beraber bunu ülkemizde bir alışkanlık haline getirirsek hem sağlıklı yaşam, hem de ekonomik açıdan  önemli bir katkı sağlayacaktır. Ben bu vesileyle bunu düşünüp gerçekleştiren ve hayata koyan büyüklerimize teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum ve size de fiziki aktivitesi bol sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Çeşitli hedef guruplarına bisiklet dağıtımı yapılmasındaki amacın hareketli hayat tarzının benimsetilmesi olduğunu belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu ise, bakanlık olarak toplumun her kesiminin fiziki aktivitelerini artıracak projeler yaparak hayata geçirdiklerini söyledi.

Hamzaoğlu, “Çocuklarımıza ve gençlerimize düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemi üzerinde oluşacak yükün azaltılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde bir proje hazırlandı. Hazırlanan bu proje çerçevesinde okullarımızda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan okullarımızda bisiklet dağıtıyoruz” dedi.

 Konuşmaların ardından öğrencilere bisiklet dağıtımı yapan Vali Öz ve beraberindekiler, okul bünyesinde açılan bilim-sanat sergisini gezerek incelemelerde bulundular.

Sağlıklı Yaşam ve Obezite ile Mücadele Programı kapsamında; Çocuklarımıza ve gençlerimize düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırarak sağlıklarının korunması amacıyla Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 5., 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan okullara protokol ile bisiklet desteği sağlanmaktadır.

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.