TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi kapsamında Erdoğdu Anadolu Lisesinde Tablet Bilgisayar Dağıtım Töreni Düzenlendi.

    Fatih Projesi (Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) kapsamında Türkiye’de 81 ilde olduğu gibi ilimizde de eşzamanlı olarak öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı.
Fatih Projesi kapsamında Erdoğdu Anadolu Lisesinde Tablet Bilgisayar Dağıtım Töreni Düzenlendi.

Erdoğdu Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen tablet bilgisayar dağıtım törenine Valimiz Sayın A.Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Vali Öz, “Liseler Arası Futbol Şampiyonasında Dünya 1.si olarak bize gurur yaşatan Erdoğdu Anadolu Lisesi Futbol Takımını bir kez daha kutluyorum. Bu törenin burada yapılmasını çok anlamlı buluyorum. Bugün devletimizin dev projelerinden olan Fatih Projesi ile eğitimde teknolojiyi geliştirme ve fırsat eşitliğini sağlama konusunda önemli bir adımı daha atıyoruz. Bu proje çok kapsamlı ve dünya ölçeğinde bir projedir. Bu projenin arka planında içeriği ile devasa bir çalışma var. Bu proje sayesinde merkezi okullarımızdan en ücra köşelerdeki okullara kadar oluşturulan internet imkanı ile artık bilgiye ulaşmada fırsat eşitliği sağlanmıştır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki bir öğrenci ile en ücra köşedeki okulun öğrencisi bilgiyi aynı anda elde edebiliyor. Bu proje uzun soluklu bir çalışmanın sonucudur. İlimizde okullarımızın büyük çoğunluğunda altyapıyı tamamladık. Bugüne kadar yaklaşık 9 bin 300 tablet dağıttık. Bugün ise bin 824 adet tableti daha öğrencilerimize dağıtıyoruz. Önümüzdeki süreçte önce lise ve daha sonra da diğer okullarımızda tablet dağıtımı yaparak bu sayıyı 22 binlere ulaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca yaklaşık 600 derslik inşaat kapasiteli, proje ve ihale aşamasında olan yatırımımız var. Bunları da teknolojik donanımlarıyla tamamlayıp hizmete sokacağız. Trabzon’da eğitim altyapımızı hem fiziki, hem teknolojik olarak geliştirip; öğrenci, öğretmen, veli ve yönetici işbirliği ile küresel anlamda rekabete hazır, bilgi ve teknoloji üreten eğitim kenti Trabzon’u geleceğe daha iyi taşıyacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, Fatih Projesi’nin geleceğin teminatı olan gençlerin en iyi şekilde yetişmelerine katkı sağlayacağını söyleyerek, “Bilgi ve teknoloji çağında bizi en iyi şekilde temsil edecek olan geleceğimizin teminatı gençlerimizin yetişmelerine büyük katkılar sağlayacak. Bugün burada dağıtılan tabletlerin önemi çok büyüktür. Ancak öğrencilerimizden isteğimiz tabletlerin yanında kitaplardan da yararlanmalarıdır” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş  ise şöyle konuştu.

“Bugün öğrencilerimize tablet bilgisayar dağıtmak için burada bulunuyoruz. Bu vesileyle hazirunu saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek, bilişim teknoloji araçlarını öğrenme/öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edecek şekilde derslerde etkin kullanımını sağlamak amacına matuf fatih projemiz, güçlü pedagojik temelleriyle tüm bileşenleri içine alan ve mükemmeli hedefleyen bir eğitim tasarımıyla: Buluşçu, yenilikçi, kritik düşünebilen, iletişim ve iş birliğine yatkın yeni bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen bir programdır.

Bu program lise ve muadil okullarımızdan başlamak suretiyle orta ve ilkokullarımızı kapsayacak şekilde planlanmıştır.

 Bu proje:

 Öğrencilerimiz açısından:

 Bölgesel farklılık yaşamadan emsalleri ile eşit şartlarda modern teknoloji ile hizmet alacağı bir eğitim ortamının içinde olmayı ifade ediyor.

Öğretmenlerimiz açısından:

Öğrencileri ile kaliteli zaman geçirerek modern sınıflarda bilgi teknolojilerini kullanarak kendine güvenen ilgi alanları ve kabiliyetleri doğrultusunda desteklenen bir gençlik yetiştirme fırsatı ile, öğrenci performansını sadece sınavla değil içerik, aktivite performansına göre değerlendirebileceği objektif bir ortamda mesleğini icra edebilme anlamını taşımaktadır.

Fatih Projesi idare açısından ise:

Bölgesel farklılıkları ortadan kaldırarak eğitim sistemimizi en uygun teknoloji ile bütünleştirerek ülkemizin bilgi toplumu olmasına ve çağdaş nesiller yetişmesine en büyük katkıyı sağlayan bir imkân olarak değerlendirilmektedir.

Süreçte her öğretmen ve öğrencimize tablet bilgisayarlar verilecektir.Tüm okullarımızın dersliklerinde LCD panel etkileşimli tahta ve internet ağı alt yapı tesisatını kurulacaktır.Böylelikle öğretim programlarını, bilişim destekli öğretime uyumlu hale getirerek, eğitsel    e-içerikler oluşturmak hedeflenmektedir.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Sevgili öğrenciler,

Fatih Projesinin amaçlanan faydaya ulaşmasında en önemli destekçisi yine Bakanlığımız bünyesinde kurulan kısa adı eba olan Eğitim bilişim ağı dediğimiz sosyal eğitim platformudur.Bu platformun amacı okulda, evde kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknoloji araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır.Eba: sınıf seviyelerine uygun güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.Bu sistemle: öğretmen ve öğrencilerin yaptığı / yapacağı, birbirinden güzel çalışmaları herkesin duyması, görmesi, örnek alarak daha iyisini geliştirebilmesi hedeflenmektedir.Muhtevasında interaktif uygulamalar eğitici simülasyonlar ve birbirinden farklı e-içerikler bulunmaktadır. e-kitap modülüyle derslerde kullanılan bilgileri e-kitap olarak tabletinize veya tahtanıza indirebileceğiniz gibi sınıfınızı ve indirmek istediğiniz kitabı seçerek istediğiniz yerde kitap okuma imkânı bulabileceksiniz. Her türlü yeni fikirlerinizi düşüncelerinizi paylaşma ve tartışma imkânını da burada bulabileceksiniz. Kısaca eba bazen bir web sayfası, bazen bir sunum, bazen bir animasyon, bazen bir ses dosyası bazen de bir fotoğraf ve bir vak’a çalışmasıdır.Dolayısıyla bundan azami derecede istifade etmek, maksimum faydayı sağlamak için öncelikle öğretmenlerimiz sistemi kusursuz kullanmayı öğrenmelidirler. Kendilerine emanet edilen geçlerimizin daha donanımlı olarak hayata hazırlanmaları ancak böylece mümkün olabilecektir.Bu hususla ilgili açılacak yetiştirme kurslarımıza öğretmen arkadaşlarımızın ilgi göstermesini; bizatihi kendilerinin eksikliğini hissettikleri programları iletmeleri halinde bunlarla ilgili her türlü planlamayı yapacağımızı ifade etmek istiyorum.

Bugüne kadar Trabzon ilimizde 1.faz kapsamında 58 okulumuzun 1397 dersliği etkileşimli tahta ile donatılmış, 58 adet çok fonksiyonlu yazıcı verilmiştir. Bu okullarımıza 1994 adet öğretmen için 7291 adet öğrenci için olmak üzere toplam 9285 adet tablet bilgisayar dağıtılmıştır.2.faz kapsamında 1.kısım için 52 mesleki okulun 1314 sınıfı etkileşimli tahta ile buluşmuş. 2. kısım için 148 okulun 2980 dersliğine etkileşimli tahta kurulumu devam etmektedir.Bugün dağıtacağımız 1824 tablet bilgisayarın yanında 2015 yılı sonuna kadar 9 ve 10. sınıflarımız için  13.000 tablet bilgisayar dağıtımı yapılacaktır.Böylece Trabzon İlimizde 2015 yılı sonu itibari ile 258 okulun 5691 dersliğinin tesisat kurulumu gerçekleştirilecek ve 22.115 tablet bilgisayar dağıtılmış olacaktır.Ben şahsım ve milli eğitim camiamız olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza bizlere bu imkânı sağladıkları için şükranlarımı arz ediyorum.Fatih projemizin ilimize, ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyor.Bu güzel imkânı kullanan tüm öğrencilerime ve öğretmenlerime başarılar diliyor hazirunu saygıyla selâmlıyorum.

Konuşmaların ardından Vali Öz ve beraberindekiler öğrencilere tablet bilgisayar dağıttı.

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.