TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çeşitli Etkinliklerle Coşkulu Bir Şekilde Kutlandı.

    Hava muhalefeti nedeniyle ertelenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ortahisar Hasan Tahsin Kırali İlkokulunda düzenlenen törenle kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çeşitli Etkinliklerle Coşkulu Bir Şekilde Kutlandı.

         Kutlama törenine Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

           Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından 23 Nisan şiirleri okundu.

           Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi.

“23 Nisan 1920’ de açılan ve İstiklâl Savaşımızı sevk ve idare eden TBMM açılışının 95. yılı kutlu olsun.Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclisin bütün üyelerine Rabbimden rahmet niyaz ediyorum.Kurtuluş Savaşımızın bütün şehit ve gazilerinin ruhları şad olsun.23 Nisan Ulusal ve Egemenlik ve Çocuk Bayramımız memleketimize,  milletimize ve tüm dünya çocuklarına hayırlı olsun.

95 yıldır Millî iradeyi temsil ederek vatanın, milletin hizmetinde olmuş meclisimizin kuruluş bayramının çocuklara armağan edilişi önemli ve manalı bir durumdur. Gazi Mustafa Kemal ülkemizdeki tüm renkleri ve farklılıklarıyla tek bir Türkiye fotoğrafı teşkil ederek çocuklarımıza yeni bir millet kavramıyla beraber güçlenmiş bir kardeşliği de hedef göstermiştir. Bugün meclisimizin çocuklarımıza bütün sorunları çözülmüş, istikbale ait yeni ufukları çizilmiş bir memleket bırakmasını istiyoruz.Her şeyin en iyisine laik çocuklarımıza en kaliteli ve yaygın eğitimi olan şehirleri güvenli, evleri huzurlu, refah ve istikrar içinde büyüyecekleri, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayarak. Anne ve babalarıyla her an beraber olabilecekleri onurla, gururla ve şerefle ismini telaffuz ederek vatanıyla ve bayrağıyla milletinin büyüklüğünü gururla taşıyacağı bir Türkiye bırakmak 23 Nisan 1920’ de yeni TBMM’ni kuran kahraman ecdadımıza borcumuzdur.

 Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım,

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hayata hazırlarken, bu aziz milletin kanla, canla, fedakârlıkla kurduğu bu meclise canı gibi evladı gibi sahip çıktığını öğretelim.Milletimizi hayal kırıklığına uğratmadan bir ve beraber olarak tıpkı istiklâlimiz gibi  istikbalimizi de inşa etmeye; bize bırakılan aziz emanetleri koruyarak ve yücelterek yavrularımıza intikal ettirmeye gayret gösterelim.Çocuklarımıza en yüce değerin Bayram olarak kutlandığı 23 Nisan’ın millet iradesine saygının bir ifadesi olduğunu kavratalım.

 Sevgili Çocuklar, Sevgili Gençler;

 Her şeyin en güzeline lâyık sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözüm odaklı eleştirilerde bulunabilen, günceli bilimsel yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, millî, manevi değerlerine ve dinine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletinizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

 Bu duygu ve düşüncelerle;  23 Nisan 1920’ de kurulan ilk meclisin bütün üyelerini rahmetle yad ediyor, istiklâl mücadelemizin  bütün şehit ve gazilerine Allah’tan rahmet diliyor,  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı yürekten kutluyor,  hazirunu tekrar saygıyla selâmlıyorum. “ dedi.

         Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından çeşitli halk oyunları ve 23 Nisan gösterileriyle devam eden törende ulusal egemenlik konulu şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

          Öğrenciler canlı müzik eşliğinde kolbastı ve horon oynarken, yapılan gösterilerin ardından tören, okul bünyesinde hazırlanan ‘Geçmişten Geleceğe’ isimli bilim serginin gezilmesiyle son buldu.

         Öte yandan Ayasofya’daki çocuk parkında Ortahisar Ali Kemal Aktürk İlkokulu organizasyonunda uçurtma şenliği düzenlendi. Törene katılan Vali Öz ve Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, öğrencilerle beraber uçurtma uçurdu.

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.