TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın A.Celil Öz Koltuğunu Öğrencilere Devretti.

    23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. yılı kutlama programı etkinlikleri çerçevesinde Ortahisar Mehmet Akif Ersoy İlkokulundan gelen öğrenciler Vali Öz’ü makamında ziyaret etti.
Valimiz Sayın A.Celil Öz Koltuğunu Öğrencilere Devretti.

          Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinden Merve Nisa Bıçakcı ile Akif Sayhan Yılmaz’ı makamında kabul etti. Öğrencilere okul müdürü ile bir rehber öğretmen de eşlik etti. Öğrencileri makam girişinde karşılayan ve tek tek öpen Vali Öz onlara koltuğunu devretti. Makamı geçici olarak devralan öğrenciler duygularını belirtti.

           Vali Öz’ün koltuğuna oturarak vali olan Akif Sayhan Yılmaz,  mesajında Trabzon’un sorunlarına değindi. Yılmaz, “Trabzon’da hava kirliliği, çarpık yapılaşma ve işsizlik var. Binalar daha planlı ve düzenli yapılabilir. Hava kirliliği, doğalgaza geçiş ile önlenebilir. Ayrıca bacalara filtre takılabilir. İşsizlik çok.  Daha fazla iş merkezleri açılmasıyla bu sorun çözülebilir. Eğitim ve okullarla ilgili de çözülmesi gereken problemler var. Okulların bahçeleri çok küçük. Akıllı tahta ve tablet konusunu hızlandırmalıyız. Bazı okulların önünde trafik lambası ya da polisi bulundurulmasında yarar var. Alt geçitlerde güvenlik sorunu var” dedi.

            Valinin koltuğuna oturan bir başka isim ise Merve Nisa Bıçakcı oldu. Bıçakcı okullarda güvenliğin arttırılması, revir açılması ve şehir içinde ses kirliliğinin azaltılmasıyla ilgili taleplerde bulundu.

         Küçük valilerin taleplerini dinleyen Öz, “Tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve diğer Türk temsilciliklerinde ulusal egemenlik çocuk bayramı kutlanıyor. Çocuklara hediye edilen tek bayramın sahibiyiz. Bütün ülkelerden gelen çocuklarla bu coşkuyu yaşıyoruz. Bugünün çocukları yarının sahipleri olacak. Barış, kardeşlik, dostluk ve milli egemenlik temelinde güzel bir dünya için bu bayramı hep birlikte kutluyoruz” dedi.

            Temsili valilerin tespitlerine açıklık getiren Öz, “İlimizde doğalgaza geçişle ilgili süreci belediyemizle birlikte takip ediyoruz. Çarpık yapılaşmadan kaynaklanan aşırı yoğunlaşmalar var. Önümüzdeki süreçte yeni imar düzenlemeleriyle bu sorunu çözmeye çalışacağız. Okullarımızda uygulanan güvenli okul projesi sayesinde her okulda görevli polis bulunduruyoruz. Belli dönemlerde okulların çevrelerinde görev alıyorlar. Okul Aile Birliklerimizle okul yöneticilerimiz sürekli irtibattalar. Bu konuda bakanlığımızla da görüşmelerimiz sürüyor. Okullarda sağlık personeli bulundurulmasıyla ilgili olarak da belli büyüklükteki okullarda ve yatılı okullarda bu düzenlemeler yapılabilecektir. Okullarımızın bahçelerinin dar olması ilimizin coğrafi zorluklarıyla ilgili. Bazı okullarımız yeterli genişlikteki bahçeye sahip olmasına rağmen birçok okulumuzun bahçesi dar. Okul yapmak için arsa bulmak zor. Önümüzdeki süreçte bunla ilgili yapılan planlamalar var. Trafikte tedbirlerin alınmasından daha önemli insanların birbirine saygılı olmasıdır. Özellikle sürücülerin yayalara karşı saygılı olması gerekir. Özellikle yaya geçitlerinde dikkatli olmalıyız. Birbirimize saygılı olup, kurallara uyarsak trafik sorununu büyük ölçüde aşmış oluruz” şeklinde konuştu.

            Vali Öz, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.