TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortahisar İlçesindeki Okul Müdürleriyle Okul Güvenliği Konusunda Toplantı Yapıldı.

Trabzon Fen Lisesi Konferans Salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel ve İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünden yetkililer katıldı.
Ortahisar İlçesindeki Okul Müdürleriyle Okul Güvenliği Konusunda Toplantı Yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş şunları söyledi.

"Arkadaşlar Milli Eğitim Şurası kapsamında şurada müzakere edilecek konular için ilimizde ön hazırlık olarak raporlar hazırlamıştık. İşlenen konuların ana başlıklarından bir tanesi Okul Güvenliği ile ilgiliydi. Akçaabat´taki bölge toplantısında bu konu başlığı altında raporladığımız çalışmanın ilimizde uygulanabilirliği ile alakalı biz sayın valimizin başkanlığında bir çalışma yaptık. İlimizde okullarımızı daha güvenli hale nasıl getiririz konusunda okullarımızın güvenliği ile ilgili çalışmalar yapılırken Emniyet Müdürlüğümüz, kırsalda jandarmamız, diğer sağlık yönüyle alakalı il sağlık ve halk sağlığı müdürlükleriyle biz bu konuyu tartıştık ve uygulamaya aldık. Süreç içerisinde Emniyet Müdürlüğümüz kendi kontrolü içerisinde hem okul içi ile hem okulun dışının güvenirliği ile alakalı bir anket çalışması yaptı. Burada velilerimizin gözünde okullarımızın çevresinin güvenirliği sorgulandı ve kendileri bir istatistiki bilgi edindi. Bunu biz hep beraber izledik. Bunu okul müdürlerimizle beraber izleyip, bir takım eksikliklerimizi giderme noktasında ne gibi adımlar atacağımızı beraberce konuşacağımız bir toplantı kararı oluştu. Bu toplantı bu karar neticesinde ortaya çıkmış bir durumdur. Dolayısıyla şimdi emniyet müdürlüğümüzün bu çalışmasını beraberce dikkatlice izleyelim ve daha sonra kendi içimizde bunu müzakere edelim. Toplantımızın okullarımız açısından, öğrencilerimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından hazırlanan okulların güvenliği ile ilgili anket çalışmasının sonuçları slaytlar eşliğinde katılımcılara aktarıldı.

Sunumdan sonra konuşan Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk;

"Değerli arkadaşlar okullarımızın güvenliğine son derece önem veriyoruz. Sizlerin hazırlamış olduğu raporlar bizlere done teşkil edecek ve okul güvenliğini nasıl üst seviyeye çıkarırız, okul yöneticimiz, öğretmenimiz, öğrencilerimiz buna nasıl katkıda bulunabilirler. Bu bizim için çok önemlidir."dedi.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ise;

"Dinledik, takip ettik. Okul güvenliği ile alakalı çeşitli başlıklar altında velilerimize sormuşlar, “okulu güvenli buluyor musunuz” diye.  Arkadaşlar veli-okul bütünlüğünü sağlayalım ve velilerimizle diyalog kurarak okula gelmesini sağlayalım. Böyle bir kaynaşmayı sağlarsak onların da katkılarıyla eğitimin kalitesini artırırız. Bu hususla ilgili adımlarımızı atalım.

Bir başka husus ta okul güvenliği konusunda her okulun bir raporu olsun. Güçlü ve zayıf yönleri nelerdir.  Her bir okulumuz bulunduğu konum ve öğrenci sayısı itibarıyla zayıf halkaları nelerdir, ne şekilde aşılabilir, öğretmenlerle de konuşmak suretiyle bunu bir rapora döksün. İnşallah okullarımızı hem fiziki mekan itibarıyla güvenli, hem de eğitim kalitesi açısından daha yukarılara taşıma noktasında gayretimiz devam edecektir." dedi.

Karşılıklı görüş-alışveriş sonrasında toplantı sona erdi.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.