TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GENÇLERİMİZ DÜŞÜNCELERİYLE YARIŞTILAR

GENÇLERİMİZ DÜŞÜNCELERİYLE YARIŞTILAR

                                                 GENÇLERİMİZ DÜŞÜNCELERİYLE YARIŞTILAR 

           Müdürlüğümüz, Ana-Der, Ortahisar ve Araklı Belediyesi iş birliği ile Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen Liseler arası Yazı-Yorum Felsefî Deneme Yazma Yarışması ve Parlamenter Stili Münazara Turnuva Finali'nde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.           

            İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ANA-DER ve Ortahisar Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde yapılan Liseler arası Münazara Turnuvası sonuçlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ARGE birimi tarafından yürütülen münazaranın final müsabakası ve ödül töreni Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan programla gerçekleşti.

        "Acelede nedamet, düşünmekte selâmet vardır." der atalarımız. Biz bugün burada düşünmenin, yorum yapmanın ve fikirlerini bir disiplin altında bir araya getirebilen gençlerin yani geleceğin daha da parlak Türkiye'sinin gençleriyle tanışmak, onları dinlemek ve onlarla birlikte düşünmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

            "Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayın. Asıl onu kaybeden topluma ağlayın." diyen büyük âlim Farabi'nin ve "Bildikleriyle amel etmeyen birinin, bilmediklerini öğrenme çabasına düşmesi anlamsız olmaz mı?" diye bizlere soran ve "Kuşkusuz, sonucun zafer olmasını dileriz, fakat amaç zafer değildir. Amaç, Allah'ın rızasını kazanmaktır. Onun rızasını kazanabilmişsem, görünürde yenilmiş de olsam gerçekte galip sayılırım." diyerek bizlere yol gösteren büyük yazar ve düşünce adamı Rasim Özdenören anısına Anader, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Ortahisar ve Araklı Belediyelerimiz iş birliğinde düzenlenen ödül töreni Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan programla gerçekleşti.

       Müdürlüğümüz, Anader ve Ortahisar Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Rasim Özdenören Anısına düzenlenen Parlamenter Stili Liseler Arası Münazara Turnuvası Finali öncesi 18-19 Mart 2023 tarihlerinde Akçaabat Şehit Samet USLU AİHL salonunda 64 jüri ve 164 takımın katıldığı ön eleme turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvada Dünya, Avrupa ve Türkiye üniversitelerarası şampiyonalarının kabul ettiği "Parlamenter Stili Münazara" formatı uygulandı. Finale kalan takımların yarıştığı programda birinciliği ve ikinciliği  Trabzon Merkez Fen Lisesi, üçüncü ve dördüncülüğü Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı. 

            ARGE birimince yürütülen bir diğer proje de FARABİ anısına yapılan "YAZIYORUM" FELSEFİ DENEME YAZMA YARIŞMASI''ydı.

       Programda ayrıca Müdürlüğümüz, ANA-DER ve Araklı Belediyesi arasında imzalanan protokol ile İslam Düşünürü FARABİ anısına düzenlenen 179 öğrencimizin katıldığı  "yazı-YORUM" Felsefi Deneme Yazma Yarışması'nın da ödülleri takdim edildi       

          Felsefi Deneme Yazma yarışmasının amacı, tüm ortaöğretim seviyesi resmi ve özel kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin, düşünürlerin sözlerini içeren alıntıları okuma, anlama ve yorumlayabilme; felsefi bir dille, felsefe kavramlarını kullanarak deneme yazabilme; tutarlı düşünebilme ve düşündüklerini temellendirebilme becerilerini ölçmek olarak belirlenmişti.  İslam Düşünürü FARABİ anısına yapılan yarışmaya katılan 179 öğrenciden 20'si finale katılmış ve 10'u törende belge ve ödül almaya hak kazanmıştı.

           Programda açılış konuşmalarını yapan Müdürümüz Evren Görmüş şunları söyledi:        

            "Sevgili Gençler;

          Düşünme, yorum yapma ve yazma becerimizin gelişmesinde en büyük etkenin okumak olduğunu zaten bilmekteyiz. Bizler düşünmeye ve yazmaya başladığımızda kitapları kendimize bir liman edindikçe sığınacağımız en sağlam yer yine kitaplar olacaktır.

              Bizler burada büyük düşünce adamı Farabi anısına düzenlenen felsefe yazma ve Büyük Mütefekkir ve yazar Rasim Özdenören anısına düzenlenen münazara turnuvası finali için gençlerimizin yanında bulunmaktayız.  Onlar çok değerli bir görevi yerine getirdiler. Yorum yapmayı, düşünmeyi ve onu doğru bir şekilde anlatmayı başardılar. Onları bu anlamda gönülden tebrik ediyorum."

           Müdürümüzün konuşmalarının ardından Araklı Belediye Başkanı Recep Cebi, Ortahisar Belediye Başkanı Vekili Fevzi Bahri ve Ana-der Başkanı, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi Asım Aykan da gençlerimize seslendiler.

             Programın onur konuğu olan ve "Rasim Özdenören"  adına yayınlanmış bir kitabı da bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Ülkü Eliuz da kısa bir sunum yaptılar.

        Programın sonunda dereceye giren tüm öğrencilere ödülleri takdim edilirken günün anısına toplu bir fotoğraf çekimi ile program sonlandırıldı.

27-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-2023

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.