TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"DİLİMİZİN ZENGİNLİKLERİ" VE "SUYA YAZANLAR" PROJELERİNİN ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ"DİLİMİZİN ZENGİNLİKLERİ" VE "SUYA YAZANLAR" PROJELERİNİN ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Müdürümüz Hasan Uygun, Bakanlığımızın "Dilimizin Zenginlikleri" ve ilimizin "Suya Yazanlar" projelerinde yer alan tüm öğretmen ve öğrencilerimize belge ve ödüllerini takdim ederek çalışmaların sergilendiği alanı gezdi. Emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür etti.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın Türkçemizin tüm güzelliklerini bilerek daha da sağlam adımlarla ilerlemesi ve dilimizin korunması, dilimizin söz varlığının zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanıması, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşması, buna bağlı olarak da dili iyi kullanması ve düşünce dünyalarını geliştirebilmesi için Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından başlatılan; Dilimizin Zenginlikleri Projesi ve ilimiz projelerinden olan "Suya Yazanlar" projesi kapsamındaki ödül töreni programı Ortahisar Çukurçayır Ortaokulunda düzenlendi.

Dilimizin Zenginlikleri projemiz kapsamında öğrencilerimiz dilimizin seçkin ve özgün eserlerini tanıyacak, eserlerimizde geçen sözcüklerin derinliklerini (çeşitli anlamlarını) öğrenecek; milletimizin kültürünü, birikimini, düşünce dünyasını ve hayat tarzını söz varlığımızın içinde yeniden keşfedecektir.

Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından Bakanlığımızın Dilimizin Zenginlikleri projesinin video sunumu izlendi.

Sayın İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan Uygun, günün anlam ve önemine hitaben konuşması ilgi ile takip edildi.

Arı ve akıcı Türkçesi ile yüzyıllara meydan okuyan Yunus Emre şöyle sesleniyor bizlere yüzyıllar öncesinden "Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı/Söz ola ağılı aşı yağ ile bal ede bir söz" sözün büyüsü ile onu en güzel, en doğru şekilde kullanarak kendimizi ifade edebilmenin en güzel yolunu bizlere sunmak için projemizin önemi kendini daha iyi ortaya koymaktadır. 

İlimiz genelinde Dilimizin Zenginlikleri ve Suya Yazanlar projeleri kapsamında ilimizde gerçekleştirilen etkinliklere ait video sunumu yapıldı. 

Dilimizin zenginlikleri ile ilgili ödül töreni gerçekleştirildikten sonra Suya yazanlar projesinin belge törenine geçildi. 

Suya Yazanlar Projesi

Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen ve "Aklında Durana Kadar Yaz Kitap Olsun" slogan ile yazmayı özendirmek ve yazanlara dikkat çekmek için oluşturulan "Suya Yazanlar" projemiz, öğrencilere yazarlık ile ilgili bilgilerin öğretildiği, yazma pratiklerinin yapıldığı, öykü, roman, anı, deneme, oyun, senaryo ve çocuk kitabı gibi eserleri yazabilmeleri için gerekli çalışmaların yapıldığı, programa katılmak isteyen gönüllü öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle yürütülen bir programdır. 

62 farklı yazarlık atölyesi ile başlayan serüvenimiz, 25 öğretmenimizin yazarlık süreci eğitimi ve 25 farklı atölye ile ürünlerimizin sergilendiği bir program ile bugün sonuçlanmıştır. 

Suya yazanlar projesinin belge takdiminin ardından tüm öğrenci ve öğretmenlerimizle günün anısına toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

İlimizdeki tüm okullarda hazırlanan etkinliklerin hazırlandığı sergi gezildikten sonra program sonlandırıldı.

 11-06-202411-06-202411-06-202411-06-202411-06-2024

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.