TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİN YILIN HAZİNESİ KUTADGU BİLİG KONULU İL PANELİMİZ

BİN YILIN HAZİNESİ KUTADGU BİLİG KONULU İL PANELİMİZ

BİN YILIN HAZİNESİ KUTADGU BİLİG KONULU İL PANELİMİZİ

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzün '' Oku-yorum, Yazı-yorum'' projesi kapsamında düzenlendiği, koordinatörlüğünü Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi olarak yürüttüğümüz ''Bin Yılın Hazinesi Kutadgu Bilig'' konulu il panelimizi, Panel Başkanı KTÜ Tarih Bölümü Doç. Dr. Derya Derin Paşaoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirdik.

Panele Trabzon Sosyal Bilimler Lisesinden dört, Vakfıkebir Fen ve Of Fen Lisesinden bir panelist öğrencilerimiz katıldı. Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde öğrenim gören bu öğrencilerimizin bildirilerini sunmaları ile Kutadgu Bilig'in sadece bir edebi eser olarak değil aynı zamanda bir hayat rehberi olarak da değerlendirilmesinin önemi üzerinde durdular.

Panelistlerimiz, panel başkanımız, konuklarımız ve öğrencilerimiz için geçiş dönemi Türk kültürünü, inancını ve yaşam tarzını yansıtmak amacıyla okul bahçemize bir otağ kuruldu. Kutadgu Bilig'de Kün Todgı, Aytoldı, Öğdülmiş ve Odgurmış karakterleri öğrencilerimiz tarafından canlandırılarak Yusuf Has Hacib'in bize aksettirmeye çalıştığı adalet, saadet, akıl ve akıbet(ahiret hayatı-sonu) kavramları ile ideal insanın iki dünya mutluluğunu nasıl yakalaması gerektiği ortaya koyulmaya çalışıldı.

Konuşmacımız KTÜ edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Pelin Seçkin ise 11.yüzyılda yazılmış bu eserin sıradan bir eser olmadığını, günümüzün toplumsal sorunları ile bu eserin özdeşleştiğini ve Türkçenin bir bilim dili olduğu üzerinde durdu. Bu çalışmada bizden emeğini ve desteğini esirgemeyen başta okul müdürümüz Muhittin Yücealtay ve idarecilerimize, Sosyal Bilimler Lisesi, Vakfıkebir Fen Lisesi, Trabzon Fen Lisesi, Of Fen Lisesi, Yomra Fen Lisesi, Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi, Akçaabat Fen Lisesinin sevgili öğrencilerine,  danışman öğretmenlerine ve değerli katılımlarından dolayı panel başkanımız KTÜ Doç. Dr. Derya Derin Paşaoğlu ve panel konuşmacımız KTÜ Dr. Öğr. Üyesi Pelin Seçkin hocalarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Bundan sonraki yaşamlarında yapacakları çalışmalarda başarılar dileriz.

01-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-2024

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.