TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımız, Dört Beceride İlk “Türkçe Elektronik Sınav”ı Düzenledi

Bakanlığımız, Dört Beceride İlk “Türkçe Elektronik Sınav”ı Düzenledi

Okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterliliklerini ölçen ilk Türkçe Elektronik Sınav, ilimizle birlikte toplam 15 ilde bugün gerçekleştirildi.

Okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterliliklerini ölçen ilk Türkçe Elektronik Sınav (e-sınav) ilimiz Ölçme Değerlendirme Merkezi’nde (ÖDM) oluşturulan 20 kişilik Türkçe Beceri E-Sınav Salonu’nda yapıldı.

Uygulama için belirlenen 15 pilot ilden biri olan Trabzon’da, 24-25 Nisan Çarşamba ve Perşembe günleri Ortahisar Bedri Rahmi Eyüboğlu Ortaokulu ve Piri Reis Ortaokulu ile 26 Nisan Cuma günü Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Ortaokulunun katılımıyla ikişer oturum şeklinde toplamda 60 öğrencinin iştirakiyle gerçekleştirilecek olan Türkçe Elektronik Sınav, ülkemizde ilk kez uygulanıyor.

Müdürümüz Hızır AKTAŞ, “Bakanlığımız Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bu pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak ülkemizin bu alandaki mevcut durumunu tespit edecek ve ana dildeki her bir beceri ile akademik başarı arasındaki ilişkileri inceleyecek.

Sınavın ilk uygulamasına, Trabzon´da üç okuldan seçilen 60 öğrenci katılıyor. İlimiz Ölçme Değerlendirme Merkezi’nde (ÖDM) uluslararası standartlarda, 20 kişilik Türkçe Beceri E-Sınav Salonu oluşturuldu. Sınav burada uygulanacak.” dedi.

"Milli Eğitim sistemimizde bir ilk"

Türkçede dört dil yeterliliğinin ölçülmesine ilişkin e-sınav uygulamasını Sayın Bakanımızın çok önemsediğini ifade eden Müdürümüz şöyle devam etti: “Bu uygulama, milli eğitim sistemimizde bir ilktir. İlk kez Türkçe dört beceriyi ölçen bir e-sınav yapılıyor.

Pilot uygulamalardan sonra elde edilen veriler kullanılarak mevcut durumumuz tespit edilecek ve ana dildeki her bir beceri ile akademik başarı arasındaki ilişkiler incelenecek. Bu kapsamda ana dil eğitiminde, öğretmenlerimizin dört beceride ölçme yapabilmeleri için eğitimler düzenlenecek. 2019 yılında farklı sınıflardaki öğrencilerimize yönelik ana dilde dört beceri izleme ve değerlendirme araştırması yapılacak. Elde edilen dönütlerle de ana dil eğitimimiz sürekli güçlenecek." dedi.

 24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.