TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER İlimizi Ziyaret Etti

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER İlimizi Ziyaret Etti

Çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere İlimize gelen Bakanımız Sayın Mahmut Özer; Valiliğimizi ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eğitim öğretimde birinci dönemin hiç kesintiye uğramadığını ve yüz yüze eğitimi devam ettirdiklerini anımsatarak "Şubatta ikinci dönemimiz başladı, yine aynı kararlıkla yüz yüze eğitime devam ettik. 2 Mart'ta Sağlık Bakanlığımız ve Sağlık Bilim Kurulu yeni bir karar açıkladı. Artık biz de aynı kararı okullarımıza adapte ettik. 2 Mart tarihi itibarıyla okulların bahçesinde öğrenci, öğretmen ve idari personelimizin maske kullanım zorunluluğunu kaldırdık. Sadece okul içinde öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, idari personelimiz maske kullanmaya devam ediyor." diye konuştu.

Özer, uzun aradan sonra sosyal etkinliklerin yapılmasına izin verdiklerini de belirterek şu değerlendirmede bulundu: "Yine bildiğiniz gibi 6 Eylül tarihinden itibaren vaka çıkması durumunda sınıflarda yüz yüze eğitime ara veriyorduk. Bu uygulamayı da 2 Mart tarihi itibarıyla kaldırdık ve artık 855 bin sınıfımızın tamamı yüz yüze eğitime ara vermeden, inşallah, bu dönemi tamamlayacaklar. Sadece Kovid olan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz kendilerini izole edecek ve 7 gün aradan sonra da kaldıkları yerden yüz yüze eğitime devam edecekler. Eğer 7 günü beklemezlerse 5 gün içinde PCR yaptırmaları durumunda sonuç negatif çıkarsa yüz yüze eğitime devam edecekler. İnşallah, bu dönemi bir taraftan yüz yüze eğitime devam ederken bir taraftan da bir buçuk yıl aranın getirdiği öğrenme kayıplarını, psikososyal sıkıntıları telafi ederek tamamlayacağız. Bu süreçte, hakikaten, öğretmenlerimiz büyük fedakârlık gösterdiler. Maskeyle ders anlattılar, aşılanma oranları Türkiye'de örnek teşkil etti. Ben bu vesileyle Trabzon'dan da öğretmenlerimize çok teşekkür ederim."

Sahada olduklarını, illeri gezdiklerini, eğitimin gelmiş olduğu noktayı ayrıntılı şekilde değerlendirdiklerini vurgulayan Özer, "Bugün de uzun yıllarımı geçirdiğim, yüksek lisans ve doktoramı yapmış olduğum Trabzon'dayız. Hakikaten, büyük bir mutluluk duyuyorum Trabzon'da olmaktan. Aslında gecikmiş bir ziyaret." ifadelerini kullandı.

Bakan Özer; Trabzon'da, eğitimde her zaman güzel haberler aldıklarına işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: "Hakikaten geldiği nokta oldukça sevindirici. Bugün Vali'miz, milletvekillerimiz, belediye başkanımız, il başkanımız, il millî Eğitim müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürlerimizle Trabzon'un eğitimde gelmiş olduğu noktayı hep birlikte değerlendireceğiz. Özellikle mevcut durumdan çok daha iyi noktaya gelmesi, kalitesini artırması için ihtiyaç duyduğu ne varsa, inşallah, onları da masaya yatıracağız ve umut ediyorum ki değerlendirme toplantısından sonra sizlere çok güzel müjdeli haberler vereceğiz."

Trabzon'a 200 milyonluk yatırıma 350 milyon liralık ilave yatırım

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Valiliğimizde düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Özer, şehirde eğitimin çok iyi noktada olduğunu, her geçen gün kalitenin artırılmasıyla ilgili önemli mesafeler alındığını söyledi.

Bakan Özer, Türkiye'de sadece Trabzon'da uygulanan çok güzel projeler olduğuna değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben İl Millî Eğitim Müdürümüzü kutluyorum başarılı çalışmalarından dolayı. Bakanlığımızın Trabzon'da, 2022 yılında 200 milyonluk eğitim yatırımı var. Yeni okulların yapılması ve donatımla ilgili... Bugünkü İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nda Trabzon'a 200 milyonluk yatırıma ilave olarak 350 milyon liralık ilave yatırım verme kararı aldık. Dolayısıyla Trabzon'daki 200 milyonluk yatırımımızı 550 milyon liraya çıkarıyoruz. Bu kapsamda ilk yapacağımız şey, Trabzon'da doğal gaza erişimi bulunan 193 okulun doğal gaz dönüşümünü tamamlamak. Bu kapsamda 83 milyon liralık ödeneği Trabzon'a göndereceğiz."

Millî Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitime erişimi artırmayı ve okullaşma oranını yükseltmeyi çok önemsediklerini vurgulayan Özer, OECD ülkelerinin oranlarına ulaşabilmenin bu dönemdeki en önemli öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti.

"15 yeni anaokulu yapma kararı aldık"

Özer, bu kapsamda ziyaret ettikleri her ilde arazi imkânı bulunan ve ihtiyaç olan noktalara anaokulları yaptıklarına işaret ederek şunları kaydetti: "Gerek anaokulları gerekse özel eğitim ihtiyacı olan yerlerde de özel eğitim anaokulları yapıyoruz. Bu ziyaretimizde de Trabzon'a 15 yeni anaokulu yapma kararı aldık, yatırım programımıza dâhil ettik. Bu 15 anaokulunun merkez ilçelere dağılımı şu şekilde: Akçaabat'a 1 anaokulu, Araklı'ya 2 anaokulu, Arsin'e 1 anaokulu, Ortahisar'a 7 anaokulu ve 1 özel eğitim anaokulu, Vakfıkebir'e 1 özel eğitim anaokulu, Yomra'ya 1 anaokulu, Düzköy'e 1 anaokulu. Toplamda 15 yeni anaokulunu 2022 yılı içinde tamamlamış olacağız.

Eğitim yatırımlarının verimli kullanılmasıyla ilgili de Trabzon'a özel eğitim kampüsü kuracaklarını aktaran Özer, "Bu özel eğitim kampüsü içinde özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu, aynı zamanda özel eğitim meslek okulu olacak. Velilerin orada çocuklarını beklerken halk eğitim üzerinden kurs alabilecekleri bir mekân olacak. Yani vatandaşlarımızın, çocuklarını bekledikleri zaman eğitim alabilme imkânını destekleyen fiziki bir mekan. Çok geniş 16 dönümlük bir alan içine inşa edilecek. İnşallah, bunu da Trabzon'umuza kazandıracağız." diye konuştu.

Özer, 24 derslikli Ortahisar Çukurçayır Anadolu Lisesi, Araklı ilçesine 16 derslikli bir ilkokul ve 16 derslikli bir ortaokul yapacaklarını belirterek Tonya İskenderli Şehit Soner Yıldırım Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin spor salonu ihtiyacını gidereceklerini açıkladı.

Bilim sanat merkezlerinin sayısı 350'ye çıkacak

Öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için kullanılan bilim sanat merkezlerinin sayısını artırmaya çalıştıklarını vurgulayan Özer, şu bilgileri paylaştı: "Türkiye'de bilim sanat merkezlerinin sayısını sürekli artırmaya çalışıyoruz. Şu anda 225 bilim sanat merkezimiz var. 2022 yılının sonunda, inşallah, bunu 350'ye çıkaracağız. Trabzon'da 2 bilim sanat merkezimiz varmış. Bunu 6'ya çıkarıyoruz. Vakfıkebir, Of, Araklı ve Ortahisar'a yeni bilim sanat merkezi kuracağız. Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın, yetişkinlerimizin teşhis ve yönlendirmelerinin yapıldığı rehberlik araştırma merkezlerimiz var. Türkiye'nin farklı noktalarında sürekli hizmet veriyor. Trabzon'da 2 rehberlik araştırma merkezimiz varmış. Bizim amacımız rehberlik araştırma merkezlerine erişimi kolaylaştırmak, çok kolay bir şekilde erişimi sağlamak. Akçaabat'a da bu konuda bir ihtiyaç olduğuyla ilgili bir değerlendirme yaptık ve dolayısıyla bir de oraya kuracağız. Böylece rehberlik araştırma merkezi sayısını 3'e çıkarmış olacağız."

Bakan Özer, Trabzon'a yaptıkları ziyaretin çok verimli geçtiğine değinerek "Yaklaşık 200 milyon liralık yatırımı böylece 550 milyon liraya çıkarmış olduk ki bu 600 milyon lirayı geçecek demektir. Yatırımların Trabzon'a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah eğitimin kalitesinin artmasında çok önemli katkıları olur. Çocuklarımız çok daha nitelikli ortamlarda eğitimlerini alırlar. Sonraki ziyaretlerimizde, inşallah, bu yatırımlarla mesafe alındıktan sonra ilave yatırımlarla sürekli desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, Ortahisar Hami Yıldırım İlkokulu açılışını yaptı,

Ortahisar Hami Yıldırım İlkokulu'nun açılış töreninde konuşan Bakan Özer, kürsüye söz almak için geldiği sırada öğrencilerin "Mahmut hoca" şeklinde slogan atması üzerine teşekkür etti. Trabzon'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Özer, master ve doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesinde yaptığını, Trabzon'un kendi hayat hikayesi içerisinde önemli yer teşkil ettiğini söyledi. Özer, memleketi Tokat haricinde iki şehre vefa borcu olduğunu belirterek "Birisi Zonguldak, 16 yılımı geçirdiğim, rektörlük yaptığım. Diğeri de Trabzon. Onun için önce Zonguldak'ta bulundum, şimdi de sizlerle birlikteyiz." ifadesini kullandı.

Türkiye'de son 19 yılda eğitimde büyük dönüşümün yaşandığına işaret eden Özer, 2000'li yıllarda okullaşma oranlarının yüzde 40'larda olduğunu vurguladı. Özer, 81 şehirde okul öncesi, orta eğitim ve yüksek eğitime kadar devasa yatırımların yapıldığına dikkati çekerek şöyle devam etti: "2000'li yıllarda okul öncesinde 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 14'ler seviyesinden yüzde 90'lar seviyesine geldi. Orta öğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44'ler seviyesinden yüzde 90'lar seviyesine geldi. 2000'li yıllarda yüksek öğretimlerdeki net okullaşma oranı yüzde 14 seviyesinden bugün yüzde 45'e geldi. Ülkemizin çocuklarının, gençlerinin eğitime erişimi artırılırken aynı zamanda derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da OECD ortalamalarına ulaştı. 2000'li yıllarda eğitim sistemimizde 500 bin civarında öğretmen varken bugün 1,2 milyon öğretmenin olduğu devasa bir eğitim sistemine sahibiz."

Eğitime bütçeden en büyük payı ayıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde önemli dönüşümlerin yaşandığını kaydeden Bakan Özer, şunları söyledi: "Ülkemiz hakikaten eğitimdeki bu dönüşümü yeterince algılayamıyor. Çünkü iki şey bir arada başarıldı bu dönemde. Bir taraftan eğitim sisteminin her kademesindeki öğrenci sayısı artırılırken, yani çağın nüfusunun hemen hemen tamamı eğitim sistemine dahil edilirken normalde derslik başına düşen öğrenci sayısının artması beklenir, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının artması beklenir, tam tersi oldu. Yani son 19 yıldaki eğitimdeki bu dönüşüm kalite odaklı, kalite merkezli bir dönüşüm oldu. Elbette eğitime bütçeden her zaman büyük pay ayıran Sayın Cumhurbaşkanı'mız gibi bir lider olmasaydı bu dönüşümün yapılabilmesi mümkün değildi."

"Bu yapılan işler öyle kolay işler değil"

Özer, gelişmiş OECD ülkelerinin eğitimdeki bu dönüşümü 1950'li yıllarda gerçekleştirdiğini belirterek "Yani 2. Dünya Savaşı'ndan sonra hemen hemen eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranlarını yüzde 100'e ulaştırdılar. 70 yıldan beri eğitimin kalitesinin artırılmasıyla ilgili büyük çaba sarf ediyorlar. Biz bu dönüşümü sağlayabilmek için bu yavrularımızın hepsinin eğitime erişimini sağlayabilmek için 70 yıl beklemek durumunda kaldık. Hakikaten bunu iyice idrak etmemiz lazım. Bu yapılan işler öyle kolay işler değil. Ben Sayın Cumhurbaşkanı'mıza tüm eğitim camiamız, tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz adına en içten şükranlarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Eğitime ayrılan bütçenin önemine değinen Bakan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitimde bu yıl da bütçenin yüzde 15,7'si Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldı. Her zaman eğitime, en kriz anlarında bile eğitime en büyük bütçeler ayrıldı. Çünkü ülkemizin en kalıcı ve sürdürülebilir sermayesi, beşeri sermayesidir. Beşeri sermayeyi şekillendiren de eğitimdir. Biz ne kadar güçlü bir eğitim sistemine sahip olabilirsek Türkiye o kadar güçlü olur. İnşallah bundan sonraki yatırımlarımızda da artık erişim problemini çözdükten sonra eğitimin kalitesini bölge, il, ilçe farkı gözetmeden aynı seviyeye çıkarmak için, beşeri sermayemizin niteliğini artırabilmek için Milli Eğitim Bakanlığının tüm imkanlarını seferber edeceğiz."

Özer, Trabzon'un bu yılki eğitim yatırım tutarını 550 milyon liraya çıkardıklarını anımsatarak "Bugün 'Hakikaten Trabzon'a ne yapabiliriz, Trabzon'un eğitim kalitesini nasıl artırabiliriz, erişimle ilgili problemlerini nasıl çözebiliriz?' bunun için kafa yorduk. Mevcut 200 milyon liralık yatırımı 550 milyon liraya çıkardık. İnşallah bir sonraki gelişimizde bu yeni vermiş olduğumuz yatırımların gerçekleştiğini görüp yeni yatırımlarla Trabzon'umuzu çok daha iyi noktalara taşırız. Bugünkü yapmış olduğumuz yatırımların Trabzon'a hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Okulun yapımını sağlayan Hami Yıldırım'a da teşekkürlerini ileten Özer, "Ülkemiz aşklar, sevdalar ülkesi. O kadar güzel insanlarımız var ki eğitim denilince akan suları durduran, devletine milletine kriz anında her türlü fedakarlığı yapan güzel insanlarımız var. O güzel insanlarla biz ayakta duruyoruz. Güzel insanlarımızdan bir tanesi de Hami Yıldırım beyefendi. Ben kendilerine Trabzon'umuza böyle güzel bir okul kazandırdıkları için buradaki cıvıl cıvıl öğrencilerimiz, onların aileleri adına ve burada eğitim veren öğretmenlerimiz adına en içten şükranlarımı sunuyorum. Bu okulumuzda okuyan sevgili öğrencilerimize başarılar diliyor, öğretmenlerimizi kutluyorum." ifadesini kullandı.

Bakan Özer, konuşmasının ardından ilkokulu yaptıran Hami Yıldırım'a teşekkür belgesini sundu, okulun açılış kurdelesini kesti.

Açılışın ardından Bakan Özer, okul kütüphanesini ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Bir kız öğrencinin getirdiği Trabzonspor maskesini takan Özer, teşekkür etti.

Daha sonra bir öğrenci ile resim yapan Bakan Özer, okulun girişinde yer alan sıfır atık kütüphanesi hakkında da bilgi aldı.

Evde eğitim alan öğrencilere ziyaret

Bakanımız Sayın Mahmut  ÖZER, kronik rahatsızlığından dolayı evde eğitim gören Prof. İhsan Koz İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Zeynep Alya Teoman'ı, Ortahisar ilçesi Beşirli Mahallesi'ndeki evlerinde ziyaret etti. Aileyle sohbet eden Özer, Zeynep Alya'ya eğitim materyali hediye etti.

Bakan Özer, Teoman ailesinin komşusu olan okul öncesi öğretmeni Burcu Civelek'e de sürpriz ziyarette bulundu. Civelek'in çocukları Gülce ve Cihangir ile de konuşan Bakan Özer, fotoğraf çektirdiği çocuklara eğitim materyali hediye etti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Özer, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'ndan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

11-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-2022

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.