TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi, Doğumunun 100. Yılında “Vatanını Kalbinde Taşıyan Adam” Cengiz Dağcı Paneli Açılış Programı ile Başladı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi, Doğumunun 100. Yılında “Vatanını Kalbinde Taşıyan Adam” Cengiz Dağcı Paneli Açılış Programı ile Başladı.

Anadolu Mektebi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 19-21 Şubat tarihleri arsında ilimizde gerçekleştirilecek olan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi, Doğumunun 100. Yılında “Vatanını Kalbinde Taşıyan Adam” Cengiz Dağcı paneli KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış programı ile başladı.

 Üç gün boyunca çeşitli panel, konser, yazar-öğrenci buluşması ve film gösterimleriyle zenginleştirilen program silsilesinde, 12 şehirden 32 panelist öğrenci, 22 Eylül 2011’de aramızdan ayrılan Yazar Cengiz Dağcı’yı anlatacak ve yeşille mavinin derin bir tarihle kucaklaştığı kültür şehri Trabzon’u gezecekler.

           Programın açılış paneline Trabzon Valisi İsmail USTAOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk DURSUN, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami GÜÇLÜ, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin GENÇ, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Süleyman BAYRAKTAR, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Kurul Üyesi Hüseyin KORKUT, Yapımcı, Yönetmen Zafer KARATAY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, il protokolü, çok sayıda akademisyen, öğretmen ve öğrenci katıldı.

       Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından, başkanlığını Trabzon Tevfik Serdar Anadolu Lisesi Öğrencisi Enes Turan’ın yaptığı panel programında, Karaman’dan Ayça Bilge YEMİŞ “Cengiz Dağcı ve Uzak”, Kahramanmaraş’tan Sinem NARLI “Garip Bir Vatan ve Aziz Evlatları Kırım ve Kırımlılar”, Sivas’tan Merve ORUÇ “Cengiz Dağcı’nın Hayatının Eserlerine Yansıması” ve Trabzon’dan Bilge Sena BULUT “Cengiz Dağcı’nın Eserlerinde Savaş Psikolojisi” konularında hazırladıkları konuşmalarını yaptılar.

 Farklı şehirlerden gelen öğrencilerin Yazar Cengiz Dağcı’yı değişik yönleriyle anlattıklarını ifade eden Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ: “Biz Anadolu Mektebi olarak yazar seçip bu yazarın bütün eserlerini okumayı hedefliyoruz. Bu yazar hakkında yazılan yazıları da okuyoruz. Bizim öğrencilerimiz farklı kitaplar yerine kendi kapasitelerini daha çok arttıracak olan bir yöntemle bu yazarları daha iyi tanıyorlar ve anlamaya çalışıyorlar. Öğrencilerde kısa sürede içerisinde fark edilecek bir gelişme ortaya çıkıyor.

 Proje ile birlikte; çalışkan, büyük bir mefkûreye sahip, aziz milletimizin en güçlü kurumlarından biri olan aileye önem veren, özü sözü doğru, kutlu bayrağımız için canını feda etmeye hazır, yüce dinimiz İslam’ı bilen ve yaşayan öğrenciler yetişeceğine yürekten inanıyorum. Niyetimiz ve gayretimiz budur.” şeklinde konuştu.

         İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ da: “Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu, tarihi İpek Yolu’nun başlangıcı, beş bin yıllık kadim tarihi, eşsiz tabiatı, kültür, sanat ve sporun pınarı, şehzadeler şehri güzel Trabzon’umuzda, bu sıcak kış gününde, Sayın Bakanımızı, değerli hocalarımızı, öğrencilerimizi ilimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

 İlimizde de üç yılı aşkın bir süredir gönüllülük esasıyla uygulanmakta olan proje kapsamında öğrencilerimiz Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Necip Fazıl Kısakürek ve Cengiz Aytmatov gibi coğrafyamızın en müstesna yazarlarının tüm eserlerini okumuş ve farklı illerde hatta ülkelerde yapılan programlara panelist olarak katılmışlardır.

 Gayretimiz; kendini gönül coğrafyamızdaki mazlumların umudu addeden, medeniyetimizin omuzlarına yüklediği büyük davanın şuurunda olan, yaşadığı çağda yapması gereken işteki mecburiyetini, üstlendiği davanın mesuliyetinde gören bir gençlik yetiştirmektir.

          Milletimizin namusu bayrağımız için, bizi her gün beş vakitte kurtuluşa ve felaha davet eden ezan için, insan olmanın doğru yolunu gösteren dinimiz için yiğitçe ölmeyi cana minnet bilmesine rağmen daha zor olan, eğilmeden, bükülmeden, diz çökmeden yiğitçe yaşamayı başarabilmenin gayretini güden bir nesil vücuda getirmektir.

 Bugün burada, bu yolun yolcusu gençlerimizin, milletimizin tarihindeki abidevi şahsiyetlerin, yol gösteren kandillerin, ser verip sır vermeyen kahramanların hayatlarını okuyarak, onların mücadelesini, fikirlerini, azim ve emeklerini, sosyal-kültürel bütün gayretlerini, adeta onlarla konuşa konuşa, hasbihal edercesine bugünün imkânlarıyla buluşturmalarına şahitlik edeceğiz. Bu gönüllü gayrete yürekten teşekkür ediyorum.

 Akif gibi zihni parlak, kalemi keskin ve kalbi iman dolu nesiller yetiştirmek istiyoruz. İşte bu saikle bu proje bizim için büyük bir anlam ve önem arz etmektedir.

 Bu meyanda ilimizdeki tüm eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde bizlere öncülük eden, her an destek sunan, çalışmalarımızı yakından takip eden Sayın Valimize, projemize büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörümüze, Ortahisar Belediye Başkanımıza, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

           Panel programı açılış töreni  panelistlere hediye takdimi ile sona erdi.  

         19, 20 ve 21 Şubat 2019 tarihlerinde Trabzon il merkezinde “Doğumunun 100. Yılında Vatanını Kalbinde Taşıyan Adam” Cengiz Dağcı başlığı altında çeşitli panel, konser, yazar-öğrenci buluşması ve film gösterimleri icra edilecektir.

19-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-201919-02-2019

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.