TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKÇAABAT ÖZEL EĞİTİM KURS MERKEZİ AÇILDI

AKÇAABAT ÖZEL EĞİTİM KURS MERKEZİ AÇILDI

                 Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, Trabzon Valiliği himayelerinde Müdürlüğümüz, Akçaabat Kaymakamlığı, Akçaabat Belediye Başkanlığı, Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile yapılan Akçaabat Özel Eğitim Kurs Merkezi'nin açılışına katıldı.

 

            Trabzon Valimiz İsmail Ustaoğlu'nun da katılımları ile açılışı gerçekleştirilen programda konuşma yapan Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Bizler, çocuklarımızın hepsinin aynı duyarlılıkla yetişmelerini çok önemsiyoruz. Unutmayalım ki, her yıldız kendi içinde bir ışık saklar, farklılıklarımızla özel, benzerliklerimizle güzeliz. Özel gereksinimli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini ve geleceğe umutla bakabilmelerini sağlamak, onları toplumsal hayatta etkin ve verimli kılmak adına kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve tek tek her bireye önemli görevlerin düştüğünü, özel gereksinimli bireylerimizin huzur ve refahı için hep birlikte hassasiyetle gayret sarf edilmesi gerektiğini çok iyi bilmekteyiz.

 

            Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Bu bağlamda hayatın her alanında birlikte güçleneceğimiz, özel çocuklarımızla tüm öğrencilerimizin farkındalığına seslenmek için birçok etkinlikler ve projeler düzenlenmektedir. Bugün burada bu projelerden biri olan "Hayat Boyu Öğrenme Kurslarımız" için bir aradayız. Öğrenim dışına çıkmış özel gereksinimli bireyleri destekleme ve yetiştirme kursları ile özel gereksinimli öğrencilerimiz, hayata sıkı sıkıya bağlanacaktır. Bu kurslar 18 ilçemizde bir öğrenci bile olsa sayısına bakılmaksızın açılmaktadır. Hatta devletimiz bu öğrencilerimizi de taşıma kapsamına almaktadır. Şunu bilmek gerekir ki her şeyin başlangıç noktasını kendi kalplerimizden başlatmayı başarabildiğimiz sürece aslında bu hayatta bizlerin mutluluğunu engelleyen birçok sorundan kurtulmuş olacağız.

 

            Müdürlüğümüz olarak bu konudaki ödevlerimizin farkındayız. Her geçen gün yeni hizmetler ortaya koyuyoruz. "Sevmeden sevgi, saymadan saygı gelmez." kabul duygusunun çok yüksek olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Çocuklarımız birçok duyguyu bizlerden görerek öğrenmekte ve kabullenmektedir. Onlar hiçbir zaman görenle göremeyeni, duyanla duyamayanı, yürüyenle yürüyemeyeni birbirinden ayırmadıkları için biz yetişkinlerin de bu duyguları mutlaka içimizde taşıması gerekir. Kısacası eğitim sözle, söylemle değil, hal ile örnek olmakla yapılmalıdır. Çocukların sahip oldukları, her insanı kucaklayan, herkese eşit davranan, eşit seven, ayırmayan, ayrıştırmayan yüce duygularını, davranışlarının her daim sürmesi için daha çok çalışmalıyız. Kendimizi bilmek en değerli yolculuğumuzdur.

 

            Sevgili gençler, değerli anne babalar; sizler engellerin hayatın akışını yakalamaya engel olmadığını bizlere göstermektesiniz. Bizlere farklılıklarımızla bir bütün olmanın güzelliğini gösteriyorsunuz. Asıl engel, engelleri görmemektir dediniz; her insanın içinde bir cevher olduğunu bize siz öğrettiniz. En büyük engelin sevgisizlik olduğunu gösterdiniz, kalplerimizdeki engelleri kaldırdınız. Bize öğrettiğiniz bütün güzellikler için minnettarız. Hep birlikte çok daha güzel olduğumuzu biliyoruz ve bunun için her gün çalışıyoruz   

 

            Müdürlüğümüz olarak bu konudaki görevlerimizi büyük bir sorumluluk bilinci içinde yerine getirmekte ve çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar toplumumuzun her bir ferdine ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmaktır. Özel gereksinimlilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de bizlere birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi Özel gereksinimli birey ve ailesi ile empati kurabilmektir.

            Bu bakımdan bizlerin her daim sizin yanınızda olduğunu bilmenizi istiyoruz. Sevginin aşamayacağı hiçbir engel olmadığını çok iyi biliyor, kalplerinizdeki sevginin bizlerin de yoluna ışık olacağı, aynı yolda, yan yana, bir arada olacağımız nice güzel çalışmalar ile bir araya gelmeyi diliyor, bu güzel projede iş birliği yapan tüm paydaşlarımıza şükran ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

 

            Açılışta emeği geçen herkese teşekkür eden Müdürümüz, daha sonra çocuklarla birlikte vakit geçirerek onlarla sohbet etti.

12-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-202212-05-2022


Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.