TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. Yılı Büyük Coşku ile Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. Yılı Büyük Coşku ile Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. Yılı Büyük Coşku ile Kutlandı

"Bayramımız İlk Olarak Çelenk Sunma Töreni ile Başladı"

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yılı kutlama etkinlikleri ilk olarak 28 Ekim Cuma günü saat 13.00'te Atatürk Alanı'na Çelenk Sunma Töreni ile başladı. Törene Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün tüm yöneticileri de katıldı. Çelenk Sunma Töreni'nin sonunda tüm protokol toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Bayram Çoşku ile Kutlandı

Tarihî Valilik Binası'nda, Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu'nun makamında tebrikleri kabulü ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, Valilik Binası Atatürk Alanı'nda Valimiz İsmail Ustaoğlu'nun yanı sıra Trabzon Milletvekilleri, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, askeri ve mülki erkan ile STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı tören ile devam etti. Valimiz İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun halkın bayramını kutlamasıyla başlayan Cumhuriyet Bayramı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti.

Programın devamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı takdim edildi ve programa katılamayan Milletvekillerinin mesajları okundu

Mesajların ardından Valimiz İsmail Ustaoğlu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün millet olarak istiklalimizin ve istikbalimizin uğruna büyük bir mücadele vererek kazandığımız Kurtuluş Savaşımızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz.

Her türlü zorluğa ve imkânsızlığa rağmen Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Aziz Milletimizin bağımsızlığına kavuşabilmek için kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle topyekûn inanç ve kararlılıkla kazandığı Kurtuluş Savaşı, her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu büyük bir zaferdir.

Millet olarak 19 Mayıs 1919'da başlattığımız Millî Mücadelemizin, büyük zaferle noktalanmasını takiben Atatürk, "Türk Milleti'nin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir." diyerek Cumhuriyetimizi ilan etmiş ve 99 yıldır emin adımlarla geleceğe yürümekte ve en büyük Türkiye ideali yolunda hedeflerini gerçekleştirmektedir.

29 Ekim 1923 yılından itibaren geçen 99 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim, kültür alanındaki atılımları ve sağlam demokrasisiyle dünyanın yükselen güçlü ülkeleri arasındaki yerini almış ve çok önemli mesafeler kat etmiştir.

Bu duygu düşüncelerle; canlarını vatan, millet ve devlet uğruna feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Milletimizin ve tüm Trabzonlu hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyorum." dedi.

                   Konuşmaların devamında Ortahisar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Horon Ekibi ve İMECE Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu ve gösteriler halk tarafından ilgi ile izlendi

                 Trabzon Zübeyde Hanım Kız Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Sevde Gül Yılmaz ve Trabzon Merkez Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mustafa Emir ŞAHİN, günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okudular.

          Ardından Cumhuriyet Temalı yarışmalarda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir ve kompozisyon yazma ve resim yapma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen yarışmada dereceye giren sporculara madalyaları Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce; Valiliğimiz ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen başarı belgeleri ve hediyeler, dereceye giren öğrencilere Valimiz tarafından takdim edildi ve Sayın Valimiz öğrencilerle toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

   Programın son bölümünde tüm okulların bayrak ve flamalarının, askerler ve öğrencilerin taşıdığı Büyük Türk Bayrağı'nın, askerlerin, Gazilerin, Jandarma, Polis korteji, Afad, Milli Sporcular ve öğrenci, öğretmenlerin yer aldığı Geçit Töreni büyük ilgi ile takip edildi. Geçit Töreni, Valimiz ve tüm protokol üyeleri tarafından ayakta karşılandı.

              Geçit Töreni'nin ardından Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı sona erdi.

 29-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-202229-10-2022

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.