TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 ŞUBAT ORTAOKULU VE DUMLUPINAR İLKOKULU "SIFIR ATIK KÜTÜPHANELERİ" NİN AÇILIŞI YAPILDI

24 ŞUBAT ORTAOKULU VE DUMLUPINAR İLKOKULU

Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU, Sıfır Atık Kütüphaneleri kapsamında Ortahisar 24 Şubat Ortaokulu ve Dumlupınar İlkokulu tarafından düzenlenen "Sıfır Atık Kütüphaneleri"nin açılışına katıldı.  

 "Sıfır Atık Kütüphaneleri Nedir?"

Bildiğiniz üzere son zamanlarda dünyanın ilgilendiği sorunlar çok daha farklı ve önemli bir yöne kaymaya başladı. İklim değişikliğine ek olarak özellikle plastik madde kullanımının artmasıyla beraber büyüyen atık sorunları tüm dünyayı ilgilendiren büyük problemler haline geldi. Ekosistemin doğal dengesinin bozulduğu günümüz koşullarında dünyanın tüm canlılar ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir yer olması şart. Aksi halde gelecek dönemler için tüm canlıları büyük sorunlar bekliyor olacak. 

Tabii son zamanlarda daha iyi bir gelecek için çeşitli çözümler üretilmeye de başlandı. Özellikle sıfır atık ve geri dönüşüm gibi konularda geliştirilen projelerle bazı ülkeler ve yerel yönetimler, bu çözümlere destek vermeye çalışmaktadır.

Bizler de ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin önemli bir üretim hamlesi sürecini başlatmış olduk.  Bu süreçte de geri dönüşüm çok önemli bir hammadde kaynağı konumuna geldi.

Gündelik hayatta kullandığımız hiçbir şeyi atmadan; değiştirerek, dönüştürerek, yeniden değerlendirerek anlamlı hale getirebiliriz.

Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Projesi içinde bakanlığımız da görev almış ve Sayın Bakanımızın başlattığı "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" Projesi'nin yanında 250 Sıfır Atık Kütüphaneleri'yle de yeni ve güzel bir farkındalık oluşturulmuştur.

Bu bağlamda ilimizde Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Prof. İhsan Koz İlkokulunda olmak üzere iki adet "Sıfır Atık" kütüphanesinin açılışı yapıldı.

 "Bu Projenin En Güzel, En Anlamlı Formu Sıfır Atık Kütüphaneleri'dir."

Ortahisar 24 Şubat Ortaokulu ve Dumlupınar İlkokulu açılışlarında konuşan Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU, "Geleceğimiz için çok önemli olan iki unsurun bir araya gelmesi bizler için çok önemlidir. Sıfır Atık ve Kütüphane. Daha güzel bir dünya için sıfır atık projesine ağırlık vermeliyiz. Aynı zamanda da kütüphanelerin değeri ve onlara olan ilginin de arttırılması gerekiyor. Bizler İl Milli Eğitim olarak bu konuda üzerimize düşeni elimizden geldiği kadar yapmaya çalışmaktayız. Bu konuda emek veren tüm okullarımıza ve idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.      

Müdürümüz, açılışın ardından öğretmenler ve öğrenciler ile sohbet ederek bu güzel ve anlamlı çalışmalarda görev alan herkese teşekkür etti.

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.