TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Trabzon´da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul edişinin 91. ve 1981 yılında kabul edilen Öğretmenler Günü'nün 38. yıl dönümü, Trabzon'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Trabzon´da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

     Valilik önündeki Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ tarafından çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla sona erdi.

         Törenin akebinde Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından etkinlikler, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam etti.  

       24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat ZORLUOĞLU, İl Jandarma Komutanı Erhan DEMİR, Vali Yardımcımız Mehmet YAPICI, Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Ortahisar Kaymakamı Tolga TOĞAN, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

    Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, burada yaptığı konuşmada, bugünlere gelmesine vesile olarak nitelendirdiği ilkokul öğretmeni başta olmak üzere tüm öğretmenlerin anlamlı gününü kutladı.

      "Her Birinizin Emeklerine, Gönüllerine Sağlık"

   Konuşmasının devamında öğretmenlik mesleğinin önemine değinen Vali Ustaoğlu, "Aziz milletimizin bağımsızlığında, ülkemizin kuruluşunda, asırlık Cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde ve bu serüvenin mimarı sayılan yetişmiş tüm insan kaynağında, mensubu olduğunuz kutsal mesleğin çok büyük katkısı var, üstün gayretleri olduğunu hepimiz biliyor ve buna şahitlik ediyoruz. Ne mutlu sizlere ki; Yüce Allah'ın "Oku!" emrini, insanlığa bilvesile tatbik ettiren, dinimizi, millî-manevî değerlerimizi, kültür ve medeniyetimizi, çağın gerektirdiği bilgiyi ve ilmi, neslimize öğretme görevi ifa ediyor, gelecek kuşakların da bu anlamda aynı hamurla yoğrulmasına vesile oluyorsunuz. Meslekî sorumluluk bilinciyle, öğretime olduğu kadar eğitime de kendini adayan, devletini-milletini önceleyen eğitim neferlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır, her birinizin emeklerine, gönüllerine sağlık." dedi.

     Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

    "Önümüzdeki süreçte de Türkiye'mizin aydınlık yarınları olan yavrularımıza; sevgiyle, saygıyla, engin hoşgörüyle ve fedakârlıkla yaklaşacağınıza yönelik inancım tamdır. Böylelikle, toplumumuz; hayatın her alanında başarılı, özgür düşünen, bağımsız kararlar alabilen, yeniliğe açık, özgüveni yüksek, millî ve manevî değerleri benimsemiş, demokrasiye bağlı bireylerden oluşacaktır. Bu anlamlı günü bir kez daha kutluyor, ebediyete intikal edenlere Allah'tan rahmet, hastalığı olan öğretmenlerimize acil şifalar diliyorum."dedi.

       Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Zekeriya TAŞAN yaptığı konuşmada;

Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım 1928 tarihinin sene-i devriyesini 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız.

2019 yılının Öğretmenler Günü kutlama programı için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu vesile ile hazirunu saygıyla selâmlıyor, hoş geldiniz diyorum.  Ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimize Allah' tan rahmet diliyorum.

Bu mesleğe emek vermiş emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Görevi başında bulunan cefakâr ve fedakâr öğretmen arkadaşlarıma başarı ve mutluluklar temenni ediyorum.

Türkiye'nin aydınlık geleceğinin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi eliyle, ilim ve irfan ışığının aydınlığında donatarak geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için özveri içerisinde çalışan öğretmenlerimiz, hiç şüphesiz dünyanın en kutsal mesleklerinden birisini yerine getirmektedirler.

Ülkemizde yaklaşık 19 milyon öğrenci örgün eğitime devam ediyor.  Bu gerçekten hareketle ve buna her yıl bir buçuk milyona yakın bir sayının ilave edildiği de düşünüldüğünde öğretmenlik mesleğinin istikbalimiz için ne denli mühim bir meslek olduğunu anlayabiliyoruz.

Ülkemizin geleceği ve zenginliği olan bu neslin, öğretmenlerimizin elinde şekilleniyor olması öğretmenlerimizin, memleketimiz hatta insanlık için fevkalâde kıymet ifade ettiğini göstermektedir. Öğretmenlerini önemsemeyen milletlerin, istikballe ilgili iddiaları olamaz. Gelecekle ilgili tasavvurlarının gücü öğretmenin toplumdaki etkisiyle doğru orantılıdır.

Yine ülkemizin karanlık günlerinde topluma ışık olmuş ve Kurtuluş Savaşımızla yeniden dünya sahnesinde bağımsız ve hür bir devlet olma imkânını inşa etmiş olan Gazi Mustafa Kemal,  "Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir." diyerek, öğretmenlik mesleğinin diğer meslekler arasındaki değerine işaret etmiştir.

Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, millî birlik ve beraberliğimizin teminatı siz saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım! Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği öğrencilerinizi ideolojilere kurban etmeden, onları mükemmel bir insan olarak yetiştirin.

Keşfeden, sorgulayan, araştıran; ilmi seven, matematiği, felsefeyi seven, bu dünyaya İbni Sina'nın, Farabi'nin İbni Arabî'nin, Ali Kuşçu'nun geldiğinden haberdar bir gençlik olsun.

Edebi, adabı bilen, söz söylemesini beceren, saygı ve sevgi ile davranan; türkü söyleyen, caz dinleyen, müziğin her türlüsüyle ilgilenen, lakin bu toprağın müziğiyle ve sanatıyla gurur duyan bir gençlik olsun.

Kelam ve hikmet sahibi, kalem erbabı, irfanlı bir gençlik verin vatanımıza.

Her şeyden önce milli, manevi, tarihi ve insani vasıflar çerçevesinde birleşen, Batı Kültürü ve Medeniyeti karşısında, kendi kültür ve medeniyetine sahip çıkan, ideallerini hiç unutmayan ve onları devamlı yaşatan bir gençlik olsun!

Öğretmenlerimizin, gençliğimizi bu nitelikler doğrultusunda yetiştirdiklerine tüm kalbimle inanıyorum.

Öyle ki;

Bu gençliği bizler 15 Temmuz gecesi sokaklarda, tank mermilerine, uçak bombalarına, otomatik silahlara göğsünü hiç korkmadan siper ederken gördük.

Bu gençliği, vatan söz konusuysa, milletimizin ve devletimizin geleceği söz konusuysa, her türlü farklılığımızı bir kenara koyup Türk bayrağımızın altında birleşerek eşsiz bir basiret ve feraset örneği sergilerken gördük.

Bu gençliği, yüzünde ve yüreğinde en ufak bir korku emaresi olmaksızın, bağımsızlığımız ve demokrasimiz için can siperane mücadele edip şehit ve gazi olurken de gördük.

Böyle, vatanına, devletine ve milletine candan bağlı, ülke menfaatlerini kendi menfaatinden üstün gören, inisiyatif sahibi bir gençlik yetiştirmek için gayret gösterip emek harcayan tüm öğretmenlerime yürek dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Ülkemiz, ekonomik, siyasal ve kültürel platformlarda dünyada daha da büyüyecek ve söz sahibi olacaksa, mazlumlara umut, düşmana korku verecekse bu elbette gelecek nesillerimizi yetiştirecek olan öğretmenlerimiz sayesinde olacaktır. Onun için Milli Eğitim, ülkemizin en önemli ve üzerinde en çok düşünülmesi, yatırım yapılması gereken alanıdır.

Yarının, bugünden daha güzel olacağına inanıyor ve çalışmalarımızı bu ışığa göre şekillendiriyoruz.

Son yıllarda güzel Trabzon'muzda yakaladığımız ciddi bir akademik başarı mevcut. Bu başarının mimarı değerli öğretmenlerime, yol arkadaşlarıma bu vesileyle sizlerin huzurunda ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; idrak etmekte olduğumuz 24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.  Bu kutsal mesleği icra ederken şehit düşen öğretmenlerimize Yüce Rabb'imden rahmet diliyorum.

Hatasız ve günahsız öğretim yılları temennisiyle, Saygılar sunuyorum.Dedi.

         Konuşmaların ardından resim ,şiir, kompozisyon ve oryantiring yarışmalarıda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri verilirken, günün anısına emekli alan öğretmenlerimize Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU tarafından hizmet şeref belgesi verildi.

          Kutlamalar halk oyunları, Ortahisar Ahmet Saka İlkokulu öğretmenlerinin oluşturduğu koronun seslendirdiği mini konser ile devam edip toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

24-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201925-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201925-11-201925-11-201924-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201925-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-2019

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.