TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul edişinin 93. ve 1981 yılında kabul edilen Öğretmenler Günü'nün 40. yıl dönümü, Trabzon'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Valilik önündeki Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ tarafından çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla sona erdi.

Törenin akebinde Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından etkinlikler, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen programla devam etti.  

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, Vali Yardımcımız Ömer ŞAHİN, Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Ortahisar Kaymakamı Gürkan DEMİRKALE, müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 Müdürümüz Hızır AKTAŞ , burada yaptığı konuşmada; Bugün dünya üzerindeki en etkili, en çok netice alan ve sonuç oluşturabilen ve bunu kendine hayat biçimi olarak seçmiş bir meslek grubu olan öğretmenlerimizin, Öğretmenler Günü'nü kutlamak için bir aradayız.

            Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlamak açısından da her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren kıymetli bir gündür.

            Ülke olarak yalnız bilmenin yeterli olmadığı, irfan ve vicdanla da bir olunması gereken önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu Aziz Millet dün olduğu gibi bugün de köklü medeniyetinden aldığı güçle dünyanın en büyük imparatorluğunun sahibi olarak geçmişte nasıl büyük işler başarmışsa, bugün de yarın da büyük işler başaracaktır. O yüzden dünden daha fazla bilgili olmak ama en önemlisi bu ülkenin bir ferdi ve bireyi olarak daha çok çalışmak gibi bir yükümlülükle karşı karşıyayız. Bu süreçte de siz değerli öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

            Çok kıymetli öğretmenlerim;

            Öğretmenlik bir gönül işi gönülleri tutuşturan sevda ateşidir, bu ateş gönüllere kendiliğinden düşmez onu gönlümüze salan ve bizi bu şerefli meslekle ayrıcalıklı kılan Yüce Yaradan'a ne kadar hamd ü senada bulunsak azdır.             

            Öğretmen, basit şeylerle yetinmeyen kısa hayatına pek çok iyilik ve güzellik sığdırabilen yüce ruhlu insandır.

            Öğretmen, bir nesli geleceğe hazırlayan ruh mimarıdır. Mimarın başarısı yaptığı binalar üzerinde görülürken, öğretmenin başarısı bütün bir toplum üzerinde görülür. Öğretmen yeni neslin istikbalini sağlam temeller üzerine inşa eden müstesna insandır.

            Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir.

 

            Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, küçük masum yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

            Öğretmen denince akla gül yetiştiren bahçıvan gelir, bunun içindir ki anne babalar yuvalarının gülü olan yavrularını onlara daha iyi bakacaktır düşüncesiyle öğretmenlerin şefkatli ellerine teslim eder, onlardan çocuklarının zihinlerini ve gönüllerini milli ve dini değerleriyle yoğurmalarını isterler. Bizler, dini ve milli değerlerine kıymet veren bir milletiz. Bu değerlerimizle nefes alıp veririz. Değerlerimiz; evimizde, iş yerimizde yaşadığımız her yerde hayatımıza şekil verir. Gözümüzün nuru yavrularımızı, bizim değerlerimizle yoğuran öğretmen, işte bu sebeple milletimizin gözünde üstün ve seçkin bir yere sahiptir. Bu bakımdan dinimizin, milletimizin ve vatanımızın geleceğini yavrularımızın ellerine bırakacağız, bu sebeple onları hâkkı bilen hâkka gönül veren ve hâk olanı korumak için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen insanlar olarak yetiştirmeliyiz ki aksi halde görevimizi layıkıyla yapmamış oluruz

            Değerli Öğretmenlerim;

            İyi bir öğretmen olmak için öğrenmekten geri durmamalı, bildiklerimizle asla yetinmemeliyiz. Yeni şeyler öğrendikçe onları öğrenci ile paylaşmalı ve yeni şeyler öğrenmekten duyduğunuz mutluluğu onlara da hissettirmeliyiz, öğrencilerimizi yeni şeyler öğrenmeye özendirmenin en iyi yolu budur. Mutluluk bilgi temeli üzerinde yükselir, insan öğrendikçe ve öğrendiklerini başkalarına öğrettikçe mutlu olur, çevresi genişler sevenleri artar ve ufku yücelir. Sizler öğrencilerinizi doğru düşünmeye, iyi olana, değer vermeye ve değerlerine sahip çıkmaya teşvik edin. Doğru düşünmekten doğru yoldan onları ayırmayın. Akıllarını kullanmayı, karar vermeyi, doğru kararlarını hayatlarına uygulayabilmeyi onlara öğretin. Ve onlara akıllarını kimseye kiraya vermemeyi de öğretin.

            Güler yüz, tatlı söz en çok öğretmene yakışır bunu hiç unutmayın. Öğrenciler güler yüzlü, tatlı dilli öğretmene hayran olur. Böyle bir öğretmeni dinlemekten öğrenci haz alır. Dersine daha fazla ilgi duyar, ondan korktuğu için değil, onu sevdiği ve kendisine mahcup olmak istemediği için dersini dikkatle dinler. Öğrenci mütebessim çehresiyle dersini en iyi şekilde anlatan öğretmeni sever, esasen sadece öğrenciler değil bütün insanlar karşısında bulunan kimsede güler yüz arar. Size her zaman en çok yakışan hasletin güler yüz olduğunu hiçbir zaman unutmayınız.

            Türk Milleti'nin millî varlığına ve geleceğinin inşasına her zaman olduğu gibi bugün de öncülük etmektesiniz. Bu mukaddes mesleği tercih eden, onun getirdiği maddi ve manevi sorumluluğu sırtlayan, öğrencisinin içindeki cevheri keşfeden, öğrencilerimizi şefkatle sarmaya, yollarını aydınlatmaya; velilerinizi sabırla telkin ve teskin etmeye devam ediyorsunuz. Şunu çok iyi bilmelisiniz ki çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakârlığı gösteren sizler, öğrencilerimizin gözünde öğrencilerimizin anne babaları kadar değerlisiniz.

            Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

            İçinden geçtiğimiz salgın günlerinde şahit olduk ki öğretmenin değeri hiçbir şeyle ölçülemiyor ve değişimler de sizi durdurmuyor, yenilikleri cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Eğitim sistemimizin kalitesini belirleyen yegâneliğin, içinizdeki bu meslek aşkı ve cesur adımlarınız olduğuna inanıyorum. Sizler, eğitimin sadece bir unsuru değilsiniz; eğitimin ana karakterisiniz.

            Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve "Yaratılanı Yaratan'dan ötürü hoş görme" felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız. Kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, bir nesil yetiştirmeliyiz.

            Çok kıymetli öğretmenlerimiz, beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi emreden, kalemi kılıçtan üstün tutan bir medeniyetin temsilcileri olarak sizler dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundasınız. Gazi Mustafa Kemal, 'Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir' diyerek, medeniyet yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret etmiştir.

            Bu gün Hizmet şeref belgesi tevcih edilerek öğretmenlik onuru ile eğitim bayrağını teslim eden siz Saygıdeğer Emekli Öğretmenlerim

            Öğretmen cehaletle buluşan bir savaşçı bir mücahittir emekli olmak onun ruhundaki cehaletle cihat aşkını hiçbir zaman söndüremez. Bu ülkeye önemli hizmetler vererek emekli oldunuz. Eğitimde hiçbir zaman emekli olunmaz bunu da biliyoruz. Anadolu'muzun birçok kentinde eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize sevdikleriyle birlikte sağlık ve afiyet dolu günler diliyorum.

            Geleceğimizin mimarları olan öğretmenlerimizin almış olduğu bu kutsal görevi layıkıyla yerine getireceklerine, genç nesillerin vatan sevgisi ve fikir hürriyetinin birer timsali olarak yetişmeleri için canla başla çalışacaklarına ve ülkemizi hedeflerine, çağdaş uygarlık seviyesine ulaştıracak yolda kararlılıkla yürüyeceklerine yürekten inanıyorum. Her şartta vicdanıyla yol alan, şefkatiyle güven veren her bir öğretmenime şahsım, öğrencilerim, velilerim ve bütün milletim adına tek tek teşekkür ediyorum. Evlatlarımızın aydınlık yarınları ve ülkemizin müreffeh geleceği sizin ellerinizde, bunu hiçbir zaman unutmamanızı istiyorum.

            Bu vesileyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz, yürekleri sevgi, şefkat ve sabırla dolu, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin ´24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyor, Hepinize muhabbetlerimle saygılarımı sunuyorum. Dedi.

             Konuşmaların ardından resim ,şiir, kompozisyon ve oryantiring yarışmalarıda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri verilirken, günün anısına emekli alan öğretmenlerimize Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU tarafından hizmet şeref belgesi verildi. Kutlamalar halk oyunları devam edip toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

            24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021 24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.