TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ, ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI'NA KATILDI

MÜDÜRÜMÜZ, ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI'NA KATILDI

MÜDÜRÜMÜZ, ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI'NA KATILDI 

             Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması Protokolü kapsamında Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner'in katılımı ile Bedri Rahmi Eyüboğlu İlk- Ortaokulunda tanıtım programı düzenlendi. Valiliğimiz himayelerinde Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında imzalanan "Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması" iş birliği protokolü kapsamında etkinliklerle ilgili çalışmaların tanıtım programında protokolün kıymetli üyeleri, öğretmen ve öğrenciler bir araya geldiler.

            Gelişim yaşam boyu sürer; ancak çocukluk döneminde diğer tüm dönemlere oranla açıkça daha fazla görülebilir.  Fiziksel gelişim baştan ayağa ve merkezden dışa doğru ilkesine uygun olan bir süreçtir. Bu gelişim süreci bireyin psiko-motor, duygusal, toplumsal ve zihinsel yaşamını da etkiler. Böylece bireyin kişilik gelişiminin de temeli oluşur. Bu nedenle bireyin yaşamında fiziksel gelişimin katkısı büyüktür.

              Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması Protokolü Nedir? 

          Gelişim dönemindeki çocukların mevcut kas iskelet sisteminin bilinçli gelişimi için hazırlanan özel oluşturulmuş bir düzenli fiziksel aktivite eğitim programının okullarda yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla bu protokol gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma ile erişkinliğe geçmeden yerleştirilen fiziksel aktivite bilincinin çocukluk çağında okul fizyo-terapistliği kavramıyla kazandırılmasına da katkı sağlayabilecektir. Fizyoterapistlerin ve beden eğitimi öğretmenlerinin koordineli çalışmalarının sınırlarını çizme konusunda da birleştirici olacaktır. Aynı zamanda çağın salgını olarak değerlendirilebilecek dijital bağımlılığın neden olduğu omurga sağlığına yönelik tehditlere karşı da tedbir alınmaktadır. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmalarını yapan Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, öğrencilerimizin sadece bilişsel başarıları ile değil sportif faaliyetleri ile de başarılarını göstermeleri için tüm çalışmaları yaptıklarını, bu protokol ile de bu konudaki kararlılıklarını gösterdiklerini söyledi. 

Müdürümüzün konuşmalarının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta ve İl Gençlik ve Spor Müdürümüz Hayrullah Ozan Çetiner konuşmalarını yaptılar. 

Ardından protokol kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünün programla ilgili hazırlamış olduğu kısa bir video sunumu Fizyoterapist Dilek Aydilek Özdaş tarafından yapıldı. 

Hareket, insanın hayati bir ihtiyacıdır. Çocuk, hareket etme yoluyla dünya ile etkileşime girer. Dünyayı tüm duyuları ile algılamaya, keşfetmeye, test etmeye, kavramaya ve anlamaya çalışır. Deneyim kazanıp, kendine güven duygusunu geliştirmesine imkan sağlar. Bu kapsamda beden eğitimi çocuğun duygusal, zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimini destekler. 

Programın sonunda "Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması" izleyici öğrencilerimize yapılacak çalışmaların bazılarına örnek etkinliklerden birkaçını şimdi yine okulumuz öğrencileri, beden eğitimi öğretmenlerimiz rehberliğinde sahnede gerçekleştirdiler. 

Program öğrencilerimiz ve tüm katılımcılarımızın toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi

.13-12-202213-12-202213-12-202213-12-2022

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.