TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Dünya üzerindeki en etkili, en çok netice alan ve sonuç oluşturabilen ve bunu kendine hayat biçimi olarak seçmiş meslek grubu olan öğretmenlerimizin, Öğretmenler Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum. 

            Ülke olarak yalnız bilmenin yeterli olmadığı, irfan ve vicdanla da bir olunması gereken önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu Aziz Millet dün olduğu gibi bugün de köklü medeniyetinden aldığı güçle  geçmişte nasıl büyük işler başarmışsa, bugün de yarın da büyük işler başaracaktır. O yüzden dünden daha fazla bilgili olmak ama en önemlisi bu ülkenin bir ferdi ve bireyi olarak daha çok çalışmak gibi bir yükümlülükle karşı karşıyayız. Bu süreçte de siz değerli öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. 

Öğretmenlik bir gönül işi gönülleri tutuşturan sevda ateşidir, bu ateş gönüllere kendiliğinden düşmez onu gönlümüze salan ve bizi bu şerefli meslekle ayrıcalıklı kılan Yüce Yaradan'a ne kadar hamd ü senada bulunsak azdır.                

            Öğretmen, bir nesli geleceğe hazırlayan ruh mimarıdır. Mimarın başarısı yaptığı binalar üzerinde görülürken, öğretmenin başarısı bütün bir toplum üzerinde görülür. Öğretmen yeni neslin istikbalini sağlam temeller üzerine inşa eden müstesna insandır. 

         Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. 

           İyi bir öğretmen olmak için öğrenmekten geri durmamalı, bildiklerimizle asla yetinmemeliyiz. Yeni şeyler öğrendikçe onları öğrenci ile paylaşmalı ve yeni şeyler öğrenmekten duyduğunuz mutluluğu onlara da hissettirmeliyiz, öğrencilerimizi yeni şeyler öğrenmeye özendirmenin en iyi yolu budur. Mutluluk bilgi temeli üzerinde yükselir, insan öğrendikçe ve öğrendiklerini başkalarına öğrettikçe mutlu olur, çevresi genişler sevenleri artar ve ufku yücelir. Sizler öğrencilerinizi doğru düşünmeye, iyi olana, değer vermeye ve değerlerine sahip çıkmaya teşvik edin. Doğru düşünmekten doğru yoldan onları ayırmayınız. Akıllarını kullanmayı, karar vermeyi, doğru kararlarını hayatlarına uygulayabilmeyi onlara öğretiniz.  

Türk Milleti'nin millî varlığına ve geleceğinin inşasına her zaman olduğu gibi bugün de öncülük etmektesiniz. Bu mukaddes mesleği tercih eden, onun getirdiği maddi ve manevi sorumluluğu sırtlayan, öğrencisinin içindeki cevheri keşfeden, öğrencilerimizi şefkatle sarmaya, yollarını aydınlatmaya; velilerinizi sabırla telkin ve teskin etmeye devam ediyorsunuz. Şunu çok iyi bilmelisiniz ki çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakârlığı gösteren sizler, öğrencilerimizin gözünde öğrencilerimizin anne babaları kadar değerlisiniz.  

            İçinden geçtiğimiz salgın günlerinde şahit olduk ki öğretmenin değeri hiçbir şeyle ölçülemiyor ve değişimler de sizi durdurmuyor, yenilikleri cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Eğitim sistemimizin kalitesini belirleyen yegâneliğin, içinizdeki bu meslek aşkı ve cesur adımlarınız olduğuna inanıyorum. Sizler, eğitimin sadece bir unsuru değilsiniz; eğitimin ana karakterisiniz.  

         Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve "Yaratılanı Yaratan'dan ötürü hoş görme" felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız. Kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, bir nesil yetiştirmeliyiz.     

            Çok kıymetli öğretmenlerimiz, beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi emreden, kalemi kılıçtan üstün tutan bir medeniyetin temsilcileri olarak sizler dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundasınız. Gazi Mustafa Kemal, 'Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir' diyerek, medeniyet yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret etmiştir. 

            Bu vesileyle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz, yürekleri sevgi, şefkat ve sabırla dolu, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin ´24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyor,  saygılarımı sunuyorum.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.