TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Semineri İle Bu Yıla Farklı Başladık.

    İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Şubesi tarafından koordine edilen “Eğitimde Yeni Yaklaşımlar” semineri 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Trabzon Fen Lisesinde gerçekleştirildi.
Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Semineri İle Bu Yıla Farklı Başladık.

 

 

Eğitime ilimiz genelinden 142 okulda görev yapan 80 sınıf öğretmeni, 40 sayısal alan öğretmeni ve 40 sözel alan öğretmeni gönüllü olarak katıldı. 30 saatlik eğitimde; Proje Koordinatörü Nilgün MISIR, Fen ve Teknoloji  Öğretmeni  Canan ÇOLAK ve Fizik Öğretmeni Uğur AYDIN  “eğitim materyalleri geliştirme ve uygulama” konularında, Yrd. Doç. Mehmet OKUTAN “sınıf yönetimi” konusunda, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Adem Kurban ise “eğitim teknolojilerinin derslere entegrasyonu” konusunda eğitmen olarak görev aldılar.

Alanlara göre oluşturulan dört gruba yönelik olarak;  Bilimsel çalışmalarda öngörülen ve öğretim programına paralel altı çeşit eğitim materyalinin(kavram haritası, yapılandırılmış grid, anlam çözümleme tablosu gibi) geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirmesi ile ilgili uygulamalı çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda ortak zümrelerden 110 adet özgün çalışma kağıdı oluşturulmuştur. Oluşturulan çalışma kağıtlarının bazıları diğer katılımcı eğitmenlere uygulanarak zaman zaman kısa süreli pilot çalışmalara gidilmiştir. Eğitmen Adem KURBAN tarafından katılımcılara, derslerde kullanılması ve zümreler arası etkileşimin sağlanması amacı ile bilgisayar ortamında bloglar oluşturulması ve kullanılması ile ilgili uygulamalı eğitim verilmiştir. Eğitimin sonunda her katılımcının kendi okulu adına bloğunu oluşturması, bununla birlikte geliştirilen özgün materyallerin bazılarının bloglara atılması ve sunulması gerçekleştirilmiştir.

Eğitimde ayrıca Yrd. Doç. Mehmet OKUTAN tarafından her gruba 2’şer saatlik “sınıf yönetimi”  konusunda eğitim verilmiştir.  

Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Semineri kapsamında Öğretmen Akademi Vakfı (ÖRAV) davet edilerek, vakfın dört eğitmeni tarafından sayısal ve sözel gruplara birer günlük “Çözüm Odaklı İletişim Eğitimi”, sınıf öğretmenlerine ise iki günlük “Öğrenen Lider Öğretmen” konulu eğitimler verildi.

Beş günlük yoğun program ile katılımcı öğretmenlerimize,  2014-2015 eğitim-öğretim yılı başlangıcında İl MEM aracılığı ile uygulamalı ve etkili bir seminer sunuldu. Seminer sonunda ders kitaplarındaki mevcut materyallerin bilimsel amaç ve içeriğinin anlaşılması, alternatif değerlendirmelerin yapılması, öğrenme ortamı ve öğrenci hazır bulunuşluluğuna göre ihtiyaç duyulabilecek özgün eğitim materyallerinin geliştirilmesine katkı sağlanmıştır. Ayrıca eğitim teknolojilerinin derslere entegrasyonu, bu bağlamda zümreler arası etkileşimin arttırılması ve pedagojik formasyon konusundaki yeni gelişmelerin aktarılması gerçekleştirilmiştir.

Eğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni YaklaşımlarEğitim de Yeni Yaklaşımlar

İnönü Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.