TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı.

    Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümü  ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 28 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirilen çelenk sunma töreninin ardından  valiliğimiz önünden  meydan parkı-Atatürk Anıtına kadar “91. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü” gerçekleştirildi.
Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı.

 

 

29 Ekim tarihinde valilik makamında tebrigat töreni ile başlayan kutlama töreninde Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz tebrikleri kabul etti. Daha sonra Valilik önünde devam eden kutlamalara Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, Garnizon Komutan Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, resmi ve sivil kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı eşliğinde bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından vatandaşları ve öğrencileri selamlayan Vali Öz yaptığı konuşmada, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91.Yılında Cumhuriyet Bayramını büyük bir onur ve gururla ancak  yine buruk kutluyoruz.  Bayramınız kutlu olsun diyor, yaşanan  maden faciası dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Cumhuriyet Bayramı Fatihin fethettiği Yavuz’un yönettiği, Kanuninin doğup yetiştiği ve milli mücadeledeki kahramanlıkları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsünü  kazanmış Trabzon’da, Trabzonlularla kutlamanın ayrı bir gururu var. Gücünü ortak tarih, kader birliği ve bağımsızlığa olan inancından alan milletimiz yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde milli mücadeleyi kazanma ve ardından, Türkiye Cumhuriyetini kurmayı başarmıştır. Milletimiz Cumhuriyet ile birlikte bağımsız bir devletin şerefli ve hür düşünebilen, eşit haklara sahip vatandaşları haline gelmiş ve devletin gerçek sahibi olmuştur. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Anayasa ve kanunlar ile çerçevesini belirlediği temel hak ve özgürlüklerin, özgürce kullanılmasını güvence altına almıştır. Bu çerçevede, bu ülkede yaşayan herkes hür ve birinci sınıf vatandaştır. Herkes, aynı geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşmaktadır. Bunun için de herkes, tasada, kederde ve sevinçte bu ortaklığın paydaşıdır. Zira, “Egemenlik, Kayıtsız, Şartsız Milletindir” ilkesi doğrultusunda, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir ve Devlet bu milletin devletidir, Cumhuriyet bu milletin Cumhuriyetidir.  Cumhuriyeti yaşatmak ve çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek için, ortak geleceğimiz için gelişen olaylara, oynanan oyunlara karşı hoşgörümüzü kaybetmeden, birlik ve beraberlik içinde, tek yürek olarak kalmak durumunda olduğumuzu unutmamalıyız. Cumhuriyetin ne olduğu iyi kavranmalı ve birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla; kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz gerekmektedir. Farklılıklarımızı ayrışmanın değil, ortak bir tarih ve kültürle yarının güçlü Türkiye’sinin inşasının zenginlikleri olarak görmeliyiz.

            Sevgili Gençler,

            Anadolu coğrafyasında devlet olmanın tarihin her döneminde ağır bedeli olmuştur. Milletçe bugün yaşadığımız sıkıntılar da bu coğrafyanın bedelidir. Bu bedelin gereği her yönüyle güçlü olmaktır. Bunun için de yaşadığımız bilgi çağında, ülkemiz kalkınmasının, modern çağın gerektirdiği şekilde eğitilmiş insan gücüyle mümkün olacağının hepimiz bilincindeyiz. Ancak şunu unutmamalıyız ki, milli-manevi değerlerinin farkında olmayan, değerlerine yabancılaşmış, milli kimliğinin ne ifade ettiğini bilmeyenlerin dünya milletleri içerisindeki varlıklarını anlamlandırmaları mümkün  ve uzun ömürlü olamaz. Kalkınmış, huzurlu bir ülke olmak; bizden sonraki nesillerin gurur ve onur duyacakları bir Cumhuriyet bırakmak temel hedefimizdir. Bunun için 100. Yıl hedeflerine zorlu bir mücadelenin ve gayretin ürünü olan Cumhuriyetimizden, demokrasimizden hiç bir taviz vermeden daha kalkınıp gelişerek ulaşacağız.  Cumhuriyeti yaşatmak ve çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek için, ortak geleceğimiz için gelişen olaylara, oynanan oyunlara, karşı birlik ve beraberlik içinde, tek yürek olarak kalacağız.  Bu coğrafyayı kanları ve canları ile  vatan yapan ve cumhuriyeti kuran başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Törende Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği şiir, resim, kompozisyon yarışmalarında ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Cumhuriyet koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi. Yarışmalarda birinci olan öğrencilere Vali Sayın Abdil Celil Öz, ikincilere Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, üçüncü olan öğrencilere de ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu takdim ederken, kutlama programı resmi geçit töreninin ardından sona erdi.

 

İnönü Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.