TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19. Milli Eğitim Şurası İl Hazırlık Çalışma Toplantısı Yapıldı.

  2-6 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan 19. Milli Eğitim şurasına temel teşkil edecek İl Hazırlık Çalışma Toplantısı, 25-26 Ekim 2014 tarihlerinde Akçaabat Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde Yapıldı.  
19. Milli Eğitim Şurası İl Hazırlık Çalışma Toplantısı Yapıldı.

 

Toplantıya Vali Yardımcısı Ayhan YAZGAN, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Recep ALTIN, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Daire Başkanı Hacer ÖZDOĞAN, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Özel İhtisas Komisyon Üyesi Prof.Dr.Ali Paşa AYAS, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, sivil toplum kurumu temsilcileri, milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.

 Toplantı başlangıcında ilk konuşmayı yapan müdürümüz Hızır AKTAŞ şunları söyledi.

 "2-6 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 19. Milli Eğitim Şurası Trabzon İl Hazırlık Çalışmalarını başlatmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Çalışmaların ilimize, ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 19. Milli Eğitim Şurası ön hazırlık çalışmaları Trabzon´unda içinde bulunduğu 12 ilde yapılacaktır. Umuyorum ki şimdiye kadar olduğu gibi, bu çalışmada da Trabzon eğitimcilerinin görüşleri Şura çalışmalarında ve kararlarında belirleyici rol olacaktır. Şuralar Milli Eğitim Baknlığımızın tüm paydaşlarının görüşleri alınarak tavsiye niteliğinde kararlar alan en üst katılımlı danışma organıdır. Bugüne kadar gerçekleştirilen şuralarda temel ilke ve yöntemler geliştirmeye yönelik önemli kararlar alınmış, bu kararların önemli bir kısmı uygulamaya konulmuştur. 19. Milli Eğitm Şurası üzerinde çalışacağımız konuların hepsi eğitim kalitesini birebir etkileyen çok önemli konulardır. Bu konular ilimizde sizlerle oluşacak 50 şer kişilik komisyonlarda irdelenerek genel şuraya önerilerde bulunacaktır. Bu organizasyonda emeği geçen müdürlüğümüz yöneticilerine, arge birimi çalışanlarına ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz tüm organizasyonlarda olduğu gibi bu organizsyonun da Trabzon insanına, eğitimcilerine yaraşır olgunlukta ve seviyede gerçekleşeceğini düşünüyor, sizlere güveniyor ve sizlerle gurur duyuyorum. Katkı ve katılımınız için şimdidien tekrar tebrik ve teşekkür ediyor, alacağınız kararların ülkemizi parlak geleceğine taşıyacak yegane güç olan eğitim camiamızın çalışma ve hizmetlerine ivme kazandırmasını yüce Allah´tan diliyor, hepinizi hürmetle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum."

 MEB Talim ve Terbiye Kurulu Şura Özel İhtisas Komisyon Üyesi Prof.Dr.Ali Paşa AYAS ise yaptığı konuşmada şunları söyledi.

 "Türk devlet geleneğindeki istişare anlayışının eğitim alanındaki yansıması Milli Eğitim şuraları ile gerçekleşmektedir. Her 4 yılda bir toplanan ve 2-6 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan bu yılki şura 19. Milli Eğitim Şurası olacaktır. Bugün burada sizlerle birlikte 19. Milli Eğitm Şurası Genel kurulunda görüşülmek ve istişare edilmek üzere  il hazırlık çalışmalarında bulunacağız. Bu şuranın 4 ana gündemi bulunmaktadır. Bizler özel ihtisas komisyonu üyeleri olarak bu 4 başlık altında  çalışmalarda bulunmak üzere 4 ayrı komisyonda görev aldık. Komisyonlar her bir konuyu derinlemesine istişare ederek Genel Kurula sunulmak üzere raporlar oluşturmaya çalıştı. Bugün burada olduğu gibi 2 gün süreyle farklı illerimizde şu an il çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Özel ihtisas komisyonumuzun çalışmalarındaki bu 4 ana gündemi kısaca açıklarsak;

 

 1- Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri Komisyonu:

 Öğretim Programlarımız nasıl, özellikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla birlikte neleri hangi yaş grubundaki çocuğumuzun ne kadar bilmesi gerekmektedir, 12 yıl zorunlu eğitimi bitiren her öğrenci ortalama ne kadar fizik, matematik, coğrafya ve buna benzer dersleri bilmeli. Diğer bir cevap aranan soru ise  haftalık ders çizelgelerinde bir dönemde alınan ders sayısının sadeleştirilmesi için neler yapılabilir.Derslerin dönemlik olarak uygulanması ya da bazı derslerin ayrı bir ders olarak  okutulması yerine temel dersler ile bütünleştirilmesi gibi konularda  alternatifler neler olabilir, gibi sorulara cevap aranacak.

 

 2- Öğretmen Niteliğinin Artırılması Komisyonu:

 Öğretmen aday adaylarının fakültelere yerleştirilmesi ve seçimi.

 Öğretmen eğitimine hizmet öncesi eğitimin niteliği,

 Öğretmen aday adaylarının mesleğe seçimi. Yani KPSS gibi sınavlarla seçim süreci

 Öğretmenlerin mesleki gelişimi,

 Hizmetiçi eğitim ve kariyer sistemi yapılandırması,

 Öğretmenlik mesleğinin toplumsal statüsü başlıklar altında birçok istişarede bulunulacak.

 

  3- Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Artırılması Komisyonu:

  Eğitim Yöneticilerinin nitelikleri ve yetiştirilmesi,

 Okul yönetimlerinin geliştirilmesi,

 Okul Yöneticilerinin değerlendirilmesi,

 Eğitim Yöneticilerinin atanma esasları, başlıkları altında istişarelerde bulunulacak.

 

  4- Okul Güvenliği Komisyonu

  Okul güvenliğinin fiziksel güvenlik ve psikolojik boyutları,

 Güvenli okulun özellikleri nelerdir, yaşanan bazı olumsuzluklar(sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı)

 Okul zorbalığı, siber zorbalık, vandalizm, hırsızlık, okul çeteleri, ihmal ve istismar.Okul yöneticilerine, okul rehberlik servislerine, öğretmenlere ve ailelerine düşen sorumluluklar hakkında istişarelerde bulunulacak.

  

Burada 2 gün sürecek çalışmaları yerinde izleyeceğiz. Bu seçkin heyetin oluşturduğu il komisyon çalışma raporunu teslim alarak Şura Genel Sekreterliğine teslim edeceğiz. Genel Sekreterlik illerden gelen tüm raporları özel ihtisas komisyonu marifetiyle bütünleştirecek ve böylece 19. Milli Eğitim şurası Genel Kuruluna gönderilmek üzere nihai dökümanı oluşturacaktır. Çalışmaların hayırlı, uğurlu olması temennisiyle Başkanlığımız, Şura Genel Sekreterliği ve Özel İhtisas Komisyonu adına teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım.

 Son olarak Vali Yardımcısı Ayhan YAZGAN yaptığı konuşmada;

 19. su düzenlenecek olan Milli Eğitim şurasının ön hazırlık toplantısı birazdan devam edecek. Bence asıl önemli kısım oradaki komisyonlarda gerçekleşecek. Çünkü eğitim uzmanlık işi. Bizler devlet olarak, mülki amirler olarak, hatta eğitim yöneticileri olarak uygun ortamları, fiziki ortamları hızlı bir şekilde tesis edebiliyoruz.  Ama çocuklarımızı eğitecek olan tabi ki öğretmenlerimiz. Dünya değişiyor. Eğitim de bundan etkileniyor. Çünkü eğitim doğrudan nufusun büyük bir kesimine uzun yıllar hizmet etmek anlamına geliyor. Amacımız bu sureçte  çocukların öğrenebildiği, öğretmenlerin de rahatça, özgürce öğretebildiği güvenli sağlıklı bir ortamı sağlayabilmek, değişen şartlarda 4 yılda bir nerelerde hata yaptık, ya da daha iyi hizmeti nasıl sunabilirizi istişare etmektir. Ben kolaylıklar diliyorum. Çalışmalarınızın Aralıkta düzenlenecek olan büyük şuraya hazırlık anlamında verimli ve şuraya katkı sunacak bir ön hazırlık olması temennisinde bulunuyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum."dedi.

 Daha sonra komisyonlarda 4 ana gündem maddesi tartışıldı.

 

 

 

 

İnönü Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.